از حمله‌های مشاور آشنای دولت تا سیاه‌نمایی رسانه‌های اصلاح‌طلب

همزمان با پخش سریال گاندو فضای مجازی صحنه‌ای برای عرض اندام کانال‌ها و صفحات غربگرا برای تخریب و سیاه‌نمایی علیه این سریال شد.

اگر از مخاطبان  شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و سریال‌های تلویزیونی باشید قطعا این روزها  نام سریال پرآوازه‌‌ای را که از هجدهم خردادماه هر شب ساعت ۲۰:۴۵ با نام «گاندو» روی آنتن شبکه سه سیما رفته است شنیده‌اید؛ مجموعه‌ای پلیسی-امنیتی که آغاز آن با یکی از موضوعات جنجالی این روز‌ها یعنی آقازاده‌ها رقم خورد، ماجرایی که حرف آن مدام در محافل مختلف به‌خصوص بین مردم مطرح است و شاید در رسانه‌ای مثل تلویزیون تا الان کمتر به آن پرداخته شده بود.

«گاندو» به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی مجتبی امینی روایتگر داستان یک پرونده واقعی است که ماجرای آن به جیسون رضاییان، خبرنگار آمریکایی روزنامه واشنگتن‌پست برمی‌گردد، شخصی که با زیرکی و تیزبینی ماموران اطلاعات سپاه در ۲ مرداد ۹۳ به جرم جاسوسی بازداشت شد؛ این مهره‌ آنقدر برای آمریکایی‌ها اهمیت داشت که برای آزادی او حاضر شدند یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کنند و علاوه بر آن تحریم‌های بانک سپه را نیز لغو کنند.

جیسون رضاییان یکی از سرجاسوسانی است که تا بیخ گوش برخی از بالاترین مقامات اجرایی کشور نفوذ کرده بود؛ به طوری که ادعا کرد، حتی طعم آدامس یکی از آنها را می‌داند و در این سریال بسیاری از ناگفته‌های پرونده او برای اولین بار افشاء شد، از حکم صریح اوباما برای انتصابش به سفارت آمریکا در ایران (پس از سقوط نظام جمهوری اسلامی)! تا ارتباطات بین‌المللی‌اش در گستره‌ای به وسعت چین تا اروپا و آمریکا تا روابطش با جاسوسان محیط زیست و… و تا فداکاری‌های ماموران سازمان اطلاعات سپاه و ‌اشراف‌شان بر فعالیت‌های جاسوسان بین‌المللی که تا نزدیک رئیس‌موساد نفوذ کرده و تصاویر آنها را بدست آورده بودند.

 

اما از همان روزهای نخست پخش این سریال خبرها و گزارش‌های متعددی از فشارهای سنگین نهادهای خاص بر عوامل سریال و حتی بر خود نهاد صداوسیما به گوش می‌رسید که اصرار داشتند بخش‌های زیادی از این سریال سانسور و حذف شود، آن‌هم در حالی که «گاندو» تنها گوشه‌هایی کوچک از حقیقت پرونده جاسوسی «جیسون رضاییان» و شبکه فوق را به تصویر کشیده است. ماجرا از زمان پخش قسمت دوازدهم این سریال شروع شد که به روال همیشگی‌اش در انتهای سریال، بخش «آنچه خواهید دید» نمایش داده شد. پلانی درباره جیسون رضاییان پخش شد که نشان‌دهنده همکاری او با برخی نهادهای دولتی و نزدیکی‌اش با آن‌ها بود. شب بعد ناگهان در حالی‌ که مخاطبان منتظر پخش قسمت سیزدهم بودند، با بازپخش گزیده قسمت‌های قبل مواجه شدند. اندکی بعد در شبکه‌های اجتماعی پیام‌هایی منتشر شد که دلیل این اتفاق را نشان می‌داد؛ کاربران فضای مجازی معتقد بودند قسمت جدید این سریال به‌دلیل پخش سکانس‌های مربوط به جیسون رضاییان و ارتباطش با برخی دولتی‌ها، تحت فشار دولت قرار گرفت و به همین علت روی آنتن نرفت.

اما ماجرا به اینجا ختم نشد و در چند قسمت پر سر و صدایی که سریال به سراغ نشان دادن روابط جیسون رضاییان  با مسئولان رفت، انتقادات و تخریب‌های برخی دولتی‌ها از جمله حسام‌الدین آشنا شدت بیشتری گرفت و فشارها بر پخش شبکه سه سیما و عوامل این سریال افزایش پیدا کرد؛ قسمت‌هایی که جیسون رضاییان در نشست‌های مقامات کشوری، از ریاست جمهوری گرفته تا وزارتخانه‌ها و… شرکت و به واسطه همین رفت‌وآمد‌ها با خیلی‌ها ارتباط برقرار می‌کرد.

تاریخ انتشار : ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۰
شناسه مطلب : 6083
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی