استاندارد PCIe 6.0 با پهنای باند 256 گیگابیت در ثانیه معرفی شداستاندارد PCIe 6.0 با پهنای باند ۲۵۶ گیگابیت در ثانیه معرفی شد

ماه آینده برای اولین بار PCIe 4.0 با پردازنده‌های Ryzen 3000 و مادربردهای X570 از راه می‌رسد اما کارگروه علایق ویژه PCI-SIG که پشت تدوین مشخصات استاندارد PCIe قرار دارد، بستر لازم برای کار بر روی PCIe 6.0 را ایجاد کرده که قرار است سال ۲۰۲۱ مشخصات آن نهایی شود. ماه گذشته نیز استاندارد PCIe 5.0 به طور رسمی معرفی شد.

استاندارد جدید PCIe 6.0 درست همانند نسل قبل، نرخ تبادل را دو برابر می‌کند و با همان ۱۶ خط ارتباطی، آن را به ۶۴ گیگا ترانسفر در ثانیه (GT/s) می‌رساند.

PCIe6.0interface.PNG

رابط جدید PCIe 6.0 برخلاف PCIe 3.0 تا ۵.۰ که از رمزگذاری NRZ 128b/130b استفاده می‌کردند، به PAM4 روی آورده است. مدل رمزگذاری PAM4 همین حالا به طور گسترده در شبکه استفاده می‌شود و از این رو باید به‌کارگیری آن آسان باشد. PAM4 از نرخ تصحیح خطا (FEC) برای افزایش نرخ تبادل بهره می‌گیرد. همچنین PCI-SIG  به مکانیزم های دیگری برای بهبود راندمان پهنای باند اشاره کرد که هنوز جزئیات آنها ارائه نشده است.

PCIe 6.0.jpg

PCIe 6.0 نیز از کلیه نسل‌های قدیمی‌تر PCIe پشتیبانی می‌کند و محدودیتی از نظر سازگاری با استانداردهای فعلی PCIe وجود ندارد.

PCIe 6.02.jpg

بیشینه مسیری که سیگنال‌های PCIe 6.0 می‌توانند طی کنند مشابه PCIe 5.0 است اما PCI-SIG به طور مشخص مقدار آن را اعلام نکرده است. در عوض مقدار نویز قابل تحمل اعلام شده که ۳۶dB است.

عرضه سریع استانداردهای جدید چون PCIe 5.0 و PCIe 6.0 حاصل هدف گذاری جدید PCI-SIG است که تلاش می‌کند هر دو سال یک نسخه جدید ارائه کند. احتمالاً می دانید ارائه PCIe 4.0 به بازار ۷ سال طول کشیده و PCI-SIG نمی‌خواهد این اتفاق تکرار شود. در صورتی که همه چیز خوب پیش برود، انتظار می‌رود سال ۲۰۲۱ تدوین PCIe 6.0 کامل شود و سال ۲۰۲۲ محصولات سازگار با PCIe 6.0 از راه برسند.

همین امسال مادربردها، پردازنده‌ها، کارت‌های گرافیک و SSD های سازگار با PCIe 4.0 از راه می‌رسند، با این حال انتظار می‌رود طول عمر این استاندارد کوتاه باشد و خیلی زود جای خود را به PCIe 5.0 بدهد. در حال حاضر خبری از محصولات منطبق بر PCIe 5.0 نیست.

تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۷
شناسه مطلب : 4900
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی