یک سال و نیم از اجرای طرح رجیستری برای شناسه‌دار کردن گوشی‌های هوشمند می‌گذرد. این طرح با هدف ساماندهی واردات گوشی و جلوگیری از قاچاق آن به مرحله اجرا گذاشه شد و باوجود آنکه موفق شد تا حد زیادی جلو قاچاق این کالا را بگیرد، به نظر نمیرسد که بتواند آن را به صفر برساند. چرا که واردکنندگان و فروشندگان این کالای دیجیتال همواره راهی برای دور زدن طرح رجیستری پیدا کرده‌اند. آخرین راهکار فروشندگان استفاده از سامانه ثبت گوشی مسافری برای رجیستر کردن گوشی‌های وارداتی بود.

سامانه ثبت گوشی مسافری به فروشندگان فارغ از اطلاعات پاسپورت امکان ثبت نامحدود گوشی را می‌داد. پس از آن گفته شد که این سامانه در آینده‌ای نزدیک (اول خرداد) محدود خواهد شد و تنها مسافران واقعی امکان ثبت گوشی خود را خواهند داشت. در شرایطی که گفته شده بود این موضوع از اول خرداد اجرایی خواهد شد، طرح مورد نظر تنها ۵ روز دوام آورد و قرار برآن شد که تا زمان تأمین نیاز بازار فروشندگان امکان ثبت گوشی با کد ملی را داشته باشند.

حالا امکان رجیستری تنها برای مسافرین واقعی وجود دارد، اما حتی این موضوع هم باعث نشده تا قاچاقچیان راهی برای دور زدن این طرح پیدا نکنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص این موضوع اینگونه توضیح داده است:

دور زدن رجیستری از طریق سیم کارت وجود دارد و قاچاقچیان به این شکل رجیستری را دور می‌زنند. قاچاقچیان برای دور زدن طرح رجیستری به سراغ کاروان‌های کربلا می‌روند و با اجاره پاسپورت زائران، گوشی‌ها را رجیستر می‌کنند.

او اعلام کرد از زمانیکه سامانه گمرک به ناجا متصل شده حقوقی قانونی برای افراد لحاظ کرده است که به واسط آن می‎توانند تا سقف ۸۰ دلار هر کالایی که می‌خواهند را وارد کنند و این حق قانونی شهروندان است. او درخصوص قانون گوشی در این رابطه گفت که وارد کردن گوشی‌های هوشمند هم فرقی با سایر کالاها نمی‌کند. به همین دلیل نمی‌توانیم در سامانه ثبت تلفن، این حق قانونی را از کسی بگیریم. او در ادامه افزود:

اکنون افرادی هستند که با پاسپورت دیگران گوشی را وارد کشور می‌کنند و این حق قانونی هر شهروندی بوده و خلاف قانون نیست. ما در ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید فرصت‌هایی داشته باشیم که این مشکل برطرف شود. امروز این موضوع یک مفری برای واردات تلفن همراه شده است./سخت افزار

تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
شناسه مطلب : 6173
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی