سخنگوی وزارت خارجه چین:آمریکا باید همه تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران را لغو کند
سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: آمریکا باید همه تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو کند.

به گزارش سایت خبری ملت ما، وبگاه وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه به نقل از «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور درباره نشست وین اعلام کرد: در حال حاضر، پیشرفت مهمی در گفتگوها در خصوص تداوم پایبندی به برجام حاصل شده است و طرف‌های مرتبط تمایل سیاسی خود را برای رسیدن به توافق نشان داده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: با این حال همچنان اختلافاتی وجود دارند که باید از طریق مذاکرات فشرده حل شوند. چین امیدوار است که طرف‌های مرتبط از این موانع عبور کرده، با فوریت بیشتری اقدام کنند، تصمیمات محکم سیاسی در این زمینه را در اسرع وقت اتخاذ کنند و برای حل مسائل باقی مانده در بستری منعطف و عمل‌گرایانه تلاش کنند.

«وانگ ونبین» اضافه کرد: مشکل اصلی بحران هسته‌ای ایران خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران است. طرف آمریکایی باید تمام تحریم‌های یکجانبه علیه ایران را لغو کند و ایران و طرف‌های ثالث نیز به پایبندی برهمین اساس بازگردند.

«وانگ گان» (Wang Qun) نماینده چین در سازمان ملل متحد و نماینده این کشور در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین هم پیشتر در سخنانی اعلام کرد: نگرانی‌های برحق ایران باید به شکلی مناسب در گفتگوهای احیای توافق هسته‌ای مورد رسیدگی قرار بگیرد. پیشرفت مهمی حاصل شده، اما برخی اختلافات اساسی در خصوص مسائل مربوط به برداشته شدن تحریم‌ها وجود دارد. این واقعیت که موضوع اصلی حذف تحریم‌ها در مذاکراتی که بیش از ۲ ماه است به طول انجامیده حل نشده‌اند، نشان می‌دهد مسئله درست و غلط هنوز به طور اساسی حل نشده است. این ایالات متحده است که به طور یکجانبه از برجام خارج شد و فشار حداکثری را علیه ایران اعمال کرد که دلیل ریشه‌ای بحران هسته‌ای ایران است. برای اینکه آمریکا و ایران به تعهدات کامل خود تحت برجام بازگردند، باید تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران در درجه اول به طور کامل و شفاف لغو شوند.

«ماریا آدبار» (Maria Adebahr) سخنگوی وزارت خارجه آلمان هم دیشب در سخنانی اعلام کرد که مذاکرات وین «به خوبی پیش می رود»، اما «مسائل مهمی» وجود دارند که هنوز برطرف نشده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: در مجموع، می‌توان گفت که وضعیت در وین به خوبی پیش می‌رود؛ اما در حوزه‌های مهم بسیاری، مسائلی وجود دارند که باید شفاف‌سازی شوند. هر دو طرف (ایران و آمریکا) باید به نوبه خود گام‌هایی را پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای و برداشتن تحریم‌ها انجام دهند تا توافق احیا شود. چشم‌انداز (مذاکرات) در کل مثبت است. از این منظر، الان ممکن نیست که پیش‌بینی کنیم چه زمانی موفقیت حاصل می‌شود. ما ماه هاست می‌خواهیم شاهد بازگشت هرچه سریع‌تر به برجام و پایبندی مجدد به این توافق باشیم.

اواسط این هفته «سیدعباس عراقچی» رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی اعلام کرده بود که دور پنجم گفتگوها دشوار بود اما احتمالاً آخرین دور گفتگوها نخواهد بود.

لازم به ذکر است، پنجمین نشست کمیسیون مشترک برجام شامگاه چهارشنبه (۱۲ خردادماه) در وین پایان یافت و مقرر شد رؤسای هیأت‌ها برای چند روز رایزنی به پایتخت‌های خود برگردند و پس از آن، دور بعدی مذاکرات در وین پنجشنبه هفته آینده بار دیگر آغاز خواهد شد.

در همین راستا، هیأت‌ها با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های صورت گرفته تا این مرحله، بر عزم و جدیت خود برای پیگیری روند گفت‌وگوها در روزهای آتی با هدف یافتن راه حل‌ها برای برخی موضوعات حل و فصل نشده، تأکید کردند.

گفتنی است، شهر وین پایتخت اتریش از ماه آوریل تاکنون میزبان پنج نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأتهای نمایندگی از ایران و پنج کشور عضو گروه ۱+۴ (روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) به همراه دیدارهای غیررسمی در چارچوبهای مختلف بوده است.

تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۴
شناسه مطلب : 19713
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی