آقای جوان خندوانه بماند برای چه زمانی؟
انصراف رامبد جوان از ساخت خندوانه واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشت

در این روز‌ها  تمامی صحبت‌های مردم پیرامون مشکلاتی است که از ویروس کرونا به وجود آمده است. بیماری که این روز‌ها سایر دغدغه‌ها و مسائل زندگی مردم را به حاشیه برده است و فقط نجات از آن در راس همه‌ آرزو‌ها است.

اما باید دید که راه حل برای نجات و از بین بردن این بیماری چیست؟ علاوه بر راهکار‌های بهداشتی و درمانی، گزینه‌هایی هم برای کاهش نگرانی‌ها و استرس‌های فعلی در جامعه وجود دارد، یکی از این راه حل‌ها، ایجاد همدلی و نشاط بین مردم است.راهی که حتی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری می‌کند.

مردم سرزمین ما در هر جایگاه و قومیتی که هستند و با هر توانایی که دارند در  تاریخ پر فراز و نشیب کشورمان نشان داده اند که همواره برای حمایت از یکدیگر تا پای جان تلاش می‌کنند. به عنوان مثال خیلی دور نرویم، همین امسال که سیل زندگی بسیاری از هموطنانمان را در شهر‌های مختلف مختل کرد، همدلی و همکاری مردم بود که آرامش را به زندگی آن‌ها بازگرداند. یا در همین روز‌ها علاوه بر تلاش کادر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، نمونه‌های مختلف این همدلی را در دل جامعه شاهد هستیم. به عنوان نمونه میوه فروشی که در این ایام اجناس خود را به قیمت میدان میوه و تره بار به مردم می‌فروشد یا هموطن دیگری که در روز‌های کمبود مواد بهداشتی، ماسک در اختیار همشهریان خود قرار می‌دهد.

عده‌ دیگری هم با همین گوشی‌هایی که در دستان هر شخصی دیده می‌شود، به ایجاد همدلی و فضای فرح بخش می‌پردازند و پیام‌ها و پست‌هایی با مضمون شکست کرونا منتشر می‌کنند. شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد اما استرس و نگرانی که ممکن است حتی فردی را به این بیماری مبتلا کند تاحدودی کاهش می‌دهد. همان گونه که می‌بینیم هر کس با هر ابزار و نیرویی که دارد برای سلامتی هموطن خود تلاش می‌کند.

 

یکی از ارگان‌هایی که نقش مهمی در ایجاد آرامش و برقرار کردن فضایی دلچسب برای خانواده‌ها در ایامی که تفریحات خارج از خانه محدود شده است دارد، سازمان صداوسیما است. در حال حاضر در تمامی شبکه‌ها شاهد پخش سریال، فیلم، مسابقه و برنامه‌های آموزشی مختلف و سرگرم‌کننده و جذاب هستیم تا نگرانی و اضطراب ناشی از کرونا را کمرنگ کند.

یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند موجبات سرگرمی و شادی مردم را در این روز‌ها بیش از سایر برنامه‌ها فراهم کند برنامه خنده محور خندوانه است. اما شنیده‌ها حاکی از آن است که رامبد جوان کارگردان و مجری، ادامه‌ ساخت خندوانه را به روز‌های دیگر موکول کرده، و به گفته‌ خودش«روز‌هایی بهتر، روز‌هایی دورتر».

پیامی که با واکنش‌های متعدد مردم در فضای مجازی رو به رو شد. اما یک سوال، منظور رامبد جوان از روز‌های بهتر چیست؟ چه روز‌هایی بهتر از این که مردم به خندیدن احتیاج دارند؟ چه کمکی بالاتر از خنداندن مردم؟گویا شادترین برنامه تلویزیونی طبق نظر کارگردانش، قرار است مدت‌ها ساخته نشود. روز‌هایی که رسانه ملی سعی در ایجاد فضایی شاد برای مردم دارد؛ تولیدکننده‌ای برای شادکردن دل مردم تلاش نمی‌کند.

 

این در حالی است که سایر برنامه‌های جمعی تلویزیون مانند «عصر جدید»، «پنج ستاره »و «دست فرمون» به منظور حفظ سلامت هموطنان، برنامه را بدون تماشاگر ادامه می‌دهند. اما سوالی که اذهان را درگیر میکند این است که علاقه به ایران و ایرانی باید در کجا و چه زمانی نمود پیدا کند؟

این روز‌ها مرد و زن، پیر و جوان، پزشک و کارگر همه و همه با هر توانی مشغول کمک به مردم هستند. جبهه همان جبهه است فقط لباس‌ها تغییر پیدا کرده اند.

 

در چنین ایامی حضور هنرمندان و در کنار بودن آن‌ها با مردم برای ایجاد آرامش روانی روز به روز پررنگ‌تر و بیشتر احساس می‌شود. همان طور که در کشور‌های دیگر هنرمندان و افرادی که طرفداران زیادی در بین مردم دارند، در تلاش هستند تا لبخند را بر روی لب‌های هموطنان خود بنشانند.

ایرانی بودن به همین تلاش‌هایی است که در روز‌های سخت از خود نشان می‌دهیم. پس باید هر کس در هر لباسی برای ایران و ایرانی بکوشد.

تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۰
شناسه مطلب : 13777
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی