۶۰ میلیون ‌نفر کالا‌برگ می‌گیرند
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه یکشنبه هفته جاری صحن علنی مجلس با درخواست در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح یک‌فوریتی تامین کالاهای اساسی با 200 رای موافق از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند، بنابراین روند بررسی این طرح در صحن علنی مجلس از روز چهارشنبه آغاز خواهد شد.
 طرح تامین کالاهای اساسی، ۲ جامعه هدف دارد؛ اول ۴۰‌میلیون نفری که درآمد حداقلی دارند، به ازای هر نفر ۶۰ هزار تومان و دوم ۲۰ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و افراد معسر که برای هر نفر آنها ۱۲۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است. به طور کلی ۶۰ میلیون شهروند ایرانی مشمول این طرح می‌شوند که باید از این یارانه حمایتی صرفا برای خرید کالاهای اساسی که بعد از تصویب قانون، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام خواهد شد، استفاده کنند.
به گزارش «وطن امروز»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه یکشنبه هفته جاری صحن علنی مجلس با درخواست در اولویت قرار گرفتن بررسی طرح یک‌فوریتی تامین کالاهای اساسی با ۲۰۰ رای موافق از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند، بنابراین روند بررسی این طرح در صحن علنی مجلس از روز چهارشنبه آغاز خواهد شد. یک فوریت طرح تامین کالاهای اساسی که توسط جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس تهیه شده بود، با رای موافق ۱۸۹ نفر از نمایندگان مجلس در جلسه علنی خانه ملت در تاریخ ۲۹ تیرماه به تصویب رسیده بود و برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود.
بر اساس جزئیات طرح مذکور که در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تصویب رسیده و از روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد، بند «و» تبصره ۲ و جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ اصلاح و دولت مکلف شده است به منظور تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور بویژه خانوارهای کم‌برخوردار، در ۶ ماه دوم سال ۱۳۹۹ و به صورت ماهانه، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف ۳۱ جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور)، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار اقدام کند. این اعتبار صرفا برای تامین کالاهای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کند. همچنین خانوارهایی که سطح درآمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است و توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی خواهند شد، از ۲ برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره‌مند می‌شوند. البته کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در قالب طرح تامین کالاهای اساسی که در فضای رسانه‌ای با نام طرح اختصاص کالابرگ برای تامین کالاهای اساسی شناخته می‌شود، دولت را موظف کرده است در قالب آیین‌نامه اجرایی و حداکثر ظرف ۲ هفته پس از ابلاغ این قانون، مبلغ یارانه سرانه و همچنین مصادیق کالاهای اساسی را مشخص کند.
در همین راستا، علیرضا شهبازی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: افرادی که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند به هر نفر ۱۲۰ هزار تومان و یک خانوار ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان یارانه کالایی پرداخت می‌شود. شهبازی با بیان اینکه یارانه کالایی به ۲۰ میلیون نفری که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند کامل و به ۴۰ میلیون نفر باقیمانده با ۵۰ درصد تخفیف اختصاص داده می‌شود، تاکید کرد: سقف یارانه کالایی خانوار ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان است.
* منابع پیشنهادی مجلس برای اجرای طرح تأمین کالاهای اساسی
بر اساس جزء ۳ بند «الف» مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، منابع مورد نیاز برای توزیع کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان به نسبت مساوی از محل افزایش اعتبار بند «و» تبصره ۲ مندرج دربند «ب» این قانون و مصارف جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۹ به استثنای ردیف‌های ۹، ۱۰، ۱۱، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و ۳۱ تامین می‌شود. براساس بند «ب» این مصوبه هم مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان به سقف اعتبار پیش‌بینی شده در بند و تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۹ اضافه می‌شود که ۱۵ هزار میلیارد تومان از رقم مذکور به موضوع توزیع کالاهای اساسی با استفاده از کالابرگ اختصاص می‌یابد.
تاریخ انتشار : ۸ مهر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۰
شناسه مطلب : 18522
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی