«۹۹» عادل فردوسی‌پور در انتظار مجوز ساترا
فردوسی‌پور و استفاده از عنوان مشابه برنامه 90 دچار اخلال شود و شاید فردوسی‌پور مجبور شود برای کسب مجوز نهایی عنوان برنامه را تغییر بدهد

در شرایطی که رسانه‌‌های زیادی برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی را به اشتباه «نود نو» اعلام کرده بودند بر اساس پروانه صادرشده از سوی وزارت ارشاد این برنامه «۹۹» نام دارد. کانال سینما روز گذشته خبر داد که پروانه ساخت وزارت ارشاد برای ساخت ۱۵ قسمت یک برنامه ترکیبی و در ژانر مستند ورزشی به نویسندگی و کارگردانی عادل فردوسی‌پور اردیبهشت امسال صادر شده؛ با این وجود شنیده می‌شود فردوسی‌پور (احتمالا برای اجازه پخش زنده) به ساترا هم درخواست مجوز داده است.

هفته گذشته که خبر انتشار برنامه فردوسی‌پور منتشر شد، در «صبح‌نو» نوشتیم که در صورت کسب مجوزهای لازم برای ساخت و پخش این برنامه، «فیلیمو» میزبان برنامه جدید عادل فردوسی‌پور خواهد شد. در همان گزارش هم نوشتیم که ساخت این برنامه موانع زیادی برای فردوسی‌پور دارد؛ از جمله یکی بحث برندینگ برنامه نود است که صداوسیما و در رأس آن شبکه سه مدعی آن است؛ هرچند حامیان قدرتمندی در رأس معاونان صداوسیما برای فردوسی‌پور وجود دارند که می‌‌توانند کمک وی باشند؛ با این حال فردوسی‌پور بعد از تجربه تهیه‌کنندگی در برنامه کلاسیکو این‌بار می‌خواهد دیگر برنامه ورزشی‌اش را خارج از صداوسیما بسازد و شاید در این میان قید برنامه فوتبال ۱۲۰ را هم بزند.
از اول تابستان که ارشاد صدور مجوز نمایش خانگی را متوقف کرد، حرف و حدیث‌ها زیاد شد؛ با این حال ورود ساترا به مجوز بحث برنامه‌‌های ترکیبی چالشی جدید با ارشاد ایجاد کرد. روز گذشته هم ارشاد رسما مخالفت خود را با انتقال صدور مجوزها از ارشاد اعلام کرد و علی‌اصغر کاراندیش در نامه‌‌ای در ۶ صفحه و ۱۶ بند تناقض‌ها و تضادهای طرح مذکور با قوانین مرتبط با شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را فهرست کرده است؛ اتفاقی که چالشی جدید برای سه نهاد ارشاد، صداوسیما و مجلس در پی خواهد داشت. حالا فارغ از این ماجرا، خبرنگار «صبح‌نو» کسب اطلاع کرده است که برنامه عادل فردوسی‌پور اوایل مرداد از ساترا درخواست صدور مجوز کرده است و به نظر می‌‌رسد این درخواست در روند استعلاماتی باشد که برای صدور مجوز چنین برنامه‌‌ای لازم است. پیش‌بینی می‌‌شود که ساترا در اواخر شهریور یا اوایل مهر نظر نهایی خود را درباره این برنامه اعلام کند. هرچند به نظر می‌‌رسد این برنامه به دلیل مخالفت‌‌های جدی با فردوسی‌پور و استفاده از عنوان مشابه برنامه ۹۰ دچار اخلال شود و شاید فردوسی‌پور مجبور شود برای کسب مجوز نهایی عنوان برنامه را تغییر بدهد؛ اتفاقی که البته بستگی به لابی‌‌های وی با مدیران ارشد صداوسیما و کسب حمایت‌‌های آنان برای این برنامه خواهد داشت.

تاریخ انتشار : ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۷
شناسه مطلب : 18283
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی