همه علیه رییس‌جمهوری و رییس‌جمهوری علیه خودش
واکنش‌ها به بی‌خبری حسن روحانی از اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین همه علیه رییس‌جمهور رییس‌جمهور علیه خودش

در شرایطی که هیچ‌کس تمایل ندارد طرح اصلاح قیمت بنزین را برعهده بگیرد، و اغلب مقام‌ها در مورد مصوبه سران قوا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ، رییس‌جمهوری هم از همین شیوه استفاده کرده است. شیوه‌ای که نمای تمام عیاری بود از «همه علیه رییس‌جمهوری و رییس‌جمهوری علیه خودش».

من هم مثل مردم جمعه فهمیدم که قیمت بنزین تغییر کرده است» جمله‌ای است هر چند کوتاه اما با دامنه گسترده‌ای از تبعات و واکنش‌ها. چهارشنبه شب بود که رییس‌جمهوری در جریان سفر به مناطق زلزله‌زده شمال شرق کشور، در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی مدعی شد که از زمان و شیوه اجرای طرح اصلاح نرخ بنزین خبر نداشته؛ چراکه مسوولیت آن را به وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی واگذار کرده‌ بود.
ترکیب شنیدن «خبر نداشتم» از سوی رییس‌جمهوری با شنیدن و دیدن خنده‌های حسن روحانی هنگام ادای این جمله، آن هم در شرایطی که مردم به وضعیت معیشتی اعتراض داشته، برای بیان اعتراض‌شان راهی خیابان شدند و در این میان تعدادی از شهروندان- چه از مردم و چه از نیروهای انتظامی- کشته شده‌اند،
چنان ناخوشایند و عجیب به نظر می‌رسید که تمام دو روز گذشته از چهره‌های سیاسی تا کاربران فضای مجازی و حتی مجریان و هنرپیشه‌ها به آن واکنش نشان دادند و البته طبیعی است که در این وانفسا هیچ‌ یک از واکنش‌ها در راستای همراهی و همدلی با دولت نبود، حتی از سوی جریان یا کنشگرانی که خود در رای‌آوری حسن روحانی تاثیرگذار بوده‌اند. از همین‌رو این «بی‌خبری» آنقدر عجیب، غیرقابل‌ درک و باور به نظر می‌رسد که همین غیرقابل درک بودن است که حامیان سرسخت را وادار به سکوت و حامیان سابق و مخالفان را به واکنش واداشته است.به هر روی اعلام بی‌خبری از اجرای طرحی که به گفته شخص رییس‌جمهوری سال ۹۵ با مخالفت اعضای دولت از آن صرف‌نظر شده، سال ۹۶ کمیسیون تلفیق مجلس با همراهی رییس مجلس آن را به تعویق انداخته، سال ۹۷ به دلیل بازگشت و تشدید تحریم‌ها عطایش به لقایش بخشیده شده، پس از آن ۲۲ بهمن و شب عید آن را مسکوت نگه داشته و اردیبهشت امسال هم یک خبرگزاری شاید به تعبیر وزیر کشور «خبر را لو داده» و مانع اجرای آن شده؛ از سوی عالی‌ترین مقام اجرایی، دست‌کم برای شهروندان بسیار دور از ذهن است. از همین‌رو واکنش‌ها به آن چندان دور از انتظار نبود و نیست.

در واقع این سوال به وجود می‌آید که چرا رییس‌جمهوری از اجرای طرحی به این مهمی بی‌خبر بوده آن هم در شرایطی که قطعا تبعات امنیتی آن از سوی نهادهای ذی‌صلاح بررسی شده و به سمع و نظر او نیز رسیده است؟ سوال دیگر اینکه چطور مشاوران روحانی به او در مورد تبعات چنین سخنانی هشدار نداده‌اند؟

سخنانی که یکی از مشاوران آن مجبور شده نسبت به گرفتن انگشت اتهام رییس‌جمهوری به سمت وزارت کشور و البته شورای عالی امنیت کشور واکنش نشان داده و در توییتر خود بنویسد: «مسوولیت هماهنگی اقدامات حساس و دارای ابعاد اجرایی و امنیتی در سطح ملی بر عهده شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است. سخنان رییس‌جمهوری در این باره نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ ایشان به توانمندی‌های دکتر رحمانی‌فضلی، معاونان و استانداران محترم برای انجام وظایف فرابخشی است.»

در شرایطی که هیچ‌کس تمایل ندارد طرح اصلاح قیمت بنزین را برعهده بگیرد، و اغلب مقام‌ها در مورد مصوبه سران قوا یکی به نعل می‌زنند و یکی به میخ، رییس‌جمهوری هم از همین شیوه استفاده کرده است. شیوه‌ای که نمای تمام عیاری بود از «همه علیه رییس‌جمهوری و رییس‌جمهوری علیه خودش».

تاریخ انتشار : ۹ آذر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۹
شناسه مطلب : 9314
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی