در تصویب این قانون ملاحظات اخلاقی و اجتماعی را لحاظ کرده‌ایم و در شرایط کنونی از هر راهی به اقتصاد کشور کمک می‌کنیم.

پارلمان لبنان کشت گیاهان خانواده ماری‌جوانا (شاه‌دانه) برای مصارف پزشکی را قانونی اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز، پارلمان لبنان در روز سه‌شنبه (۲ اردیبهشت ۹۹) کاشت گیاهان خانواده ماری‌جوانا یاشاه‌دانه را برای استفاده دارویی و صادرات مجاز دانست. کشت و صادرات گیاهان خانواده شاه‌دانه  برای کشوری که با مشکلات اقتصادی شدید روبه‌روست، با بحران مالی فلج‌کننده دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و نیاز جدی به تامین ارز خارجی دارد؛ پرسود به شمار می‌آید.

در حال حاضر کشت گیاهان خانواده ماری‌جوانا و شاه‌دانه در لبنان غیرقانونی است اما این گیاه برای مدتی طولانی و به صورت آزادانه و آشکارا در دره “بقاع” در شرق این کشور کشت می‌شود. دره بقاع یکی از حاصخیزترین مناطق کشور لبنان است.

کشاورز لبنانی در حال رسیدگی به گیاهان ماری‌جوانا در منطقه “بعلبک” در دره بقاع لبنان/ عکس: رویترز

سایت ملت ما » 1091208 129

ماری‌جوانا یا شاهدانه که در فرهنگ عامه با نام‌های علف و گُل نیز شناخته می‌شود، یک داروی فعال‌کننده روان است که از آن برای اهداف تفریحی یا درمانی بهره می‌برند.

“آلن عون” نماینده ارشد “جنبش آزاد میهنی لبنان” که با تلاش‌های “میشل عون” رئیس‌جمهور این کشور شکل گرفته در این باره می‌گوید: انگیزه ما بهبود شرایط اقتصادی است و نه چیز دیگر.

وی افزود: در تصویب این قانون ملاحظات اخلاقی و اجتماعی را لحاظ کرده‌ایم و در شرایط کنونی از هر راهی به اقتصاد کشور کمک می‌کنیم.

وی با اشاره قانونی کردن کشت این گیاه افزود: این قانون به افزایش درآمدهای دولت و توسعه بخش کشاورزی کمک می‌کند. این در حالیست که گیاهان خانواده شاه‌دانه در هر حال به صورت غیرقانونی در لبنان کشت می‌شدند.

این نماینده ارشد “جنبش آزاد میهنی لبنان” در این باره گفت: پیش‌بینی دقیقی از آمار تولید و سود حاصله از کشت این گیاه نداریم اما کاشت آن ارزش امتحان کردن را دارد.

کشاورز لبنانی در مزرعه ماری‌جوانا در منطقه “بعلبک” در دره بقاع لبنان/ عکس: رویترز

حزب‌الله لبنان به عنوان گروه اسلامی شیعه این کشور تنها حزب مخالف با قانونی کردن کشت گیاهان خانواده شاه‌دانه یا همان ماری‌جوانا بود.

ایده قانونی کردن کشت این گیاهان با هدف تولید محصولات دارویی و به دلیل ارزش افزوده بالا برای صادرات در سال ۲۰۱۸ توسط شرکت مشاوره مک‌کنزی به مقامات لبنان ارائه شد. در گزارش این شرکت مشاور سودآوری زیاد تولید این گیاه برای اقتصاد مشخص شده است.

در ماه گذشت پلیس لبنان یکی از بزرگترین  محموله‌های مواد مخدر را در این کشور ضبط کرد. قرار بود ۲۵ تن حشیش از لبنان به کشورهای آفریقایی قاچاق شود.

تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹
شناسه مطلب : 15435
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی