وزارت اطلاعات حضور جدی‌تری در لواسان می‌یابد
امام جمعه لواسان ضمن گلایه از رسانه‌ها به‌خاطر بایکوت طولانی‌مدت زمین‌خواری‌ها در این منطقه می‌گوید: در آموزش مطالبه‌گری از مسئولان برای برخورد با تخلّفات به مردم کم‌کاری کرده‌ایم

 لواسانات، این روزها مجدداً به خبرسازترین منطقه ایران تبدیل شده است. باستی‌هیلز، ویلای دختر وزیر سابق دولت اعتدال، زمین‌خواری‌ها، تغییر کاربری‌ها، کوه‌خواری‌ها، برپایی نمایشگاه‌های مُد و . . . لواسان را دوباره به کانون توجّهات تبدیل کرده است.

اما علت «تامّه» این خبرسازی‌ها نه در خود تخلّفات، بلکه در افشاگری است که حجت‌الاسلام سیدسعید لواسانی انجام داده و البته آنچه جذابیت خبری مضاعفی به افشاگری‌ها بخشیده آن است که از تریبون نماز جمعه یا در مقام امام جمعه مطرح می‌شود؛‌ موضوعی که در کل کشور تقریباً‌ مسبوق به سابقه نبوده و کمتر پیش آمده است که امام جمعه‌ای به‌صورت مداوم و با ممارست و بدون محافظه‌کاری پیگیر چنین پرونده‌هایی باشد.

نکته‌ هوشمندانه‌ای که به‌طور مکرر در خطبه‌ها و مصاحبه‌های خود درباره زمین‌خواری‌ها در لواسان گوشزد کرده این است که «این‌ها همه سرریز تخلّفات تهران است» و ربطی به اهالی لواسان ندارد.

در عین اینکه به‌واسطه عِرقی که به زادگاه خود دارد، از مسامحه‌های صورت‌گرفته در قبال زمین‌خواری‌ها و «فضاخواری‌ها» در لواسان بسیار گله‌مند است، اما به همان اندازه به تحولات اخیر در رأس دستگاه قضا بسیار امیدوار است و می‌گوید انگیزه و منویات مدیران جدید قوه قضاییه در صورت به اجرا درآمدن می‌تواند مانع گسترش تخلّفات و بلکه جبران کوتاهی‌های گذشته سه قوه شود.

تصرفات غیرقانونی در لواسان با همکاری وکلای مبرّز و به تعبیر مقام معظم رهبری، قانون‌دانان قانون‌شکن صورت گرفته است؛ من چندین بار تلاش کردم که این موضوع را از طریق خبرگزاری‌ها به فضای رسانه‌ها انتقال دهم که در این کار موفق نبودم.

امام جمعه لواسان : چند مورد ایراد و مشکل را نسبت به این موضوع مطرح کردم. مسئله اول اینکه لواسان منطقه محدود و بسته‌ای است و ایجاد چنین بازارها و سِنترهایی در این مناطق محدود هم به فرهنگ منطقه و هم به معیشت سنتی مردم این منطقه ضربه می‌زند.

می‌توان این گونه شرح داد که از این جهت به فرهنگ ضربه می‌زند که در چنین کارهایی برای فروش بیشتر باید از برندهای روز و شیک خارجی سَبک های غربی استفاده کرد که این خود، نوعی ضربه زدن به فرهنگ است و از طرفی کاسبی و معیشت سنتی مردم تحت الشعاع چنین بازارهای قرار می گیرد.

از جهت فرهنگی، ضربه‌ای می‌توانست به منطقه وارد شود، تسرّی فرهنگ‌های مختلف به این منطقه از قبیل فرهنگ برهنگی است؛ من بارها به مسئله بی‌حجابی در «اِسکای سِنتِر» اعتراض کردم. طبق قانون، حتی اسم این مرکز تجاری هم مشکل دارد چرا که برای نام‌گذاری این مرکز از نام‌های خارجی استفاده شده است. از همان ابتدا در این باره با مسئول‌های مربوطه صحبت کردم متاسفانه نتیجه‌ای حاصل نشد.

اعتراض دیگری که ما در سال گذشته نسبت به این مرکز داشتیم، برگزاری شُویِ جواهرات توسط همسر یکی از فوتبالیست‌های معروف در این مرکز تجاری بود حتی برخی از خبرگزاریها به دلیل اینکه فوتبالیست معروفی، بانی این مراسم بود از آن استقبال کردند. چنین اتفاقاتی به منزله برهم زدن فرهنگ محسوب می شود در سال گذشته نیز مراسم مُدِلینگ لباس برگزار شد که مورد اعتراض مردم قرار گرفت.

خوشبختانه مردم نسبت به گذشته این گونه مسائل آگاه شدند و افراد متخلف را تقبیح می کنند به عنوان مثال اگر چند سال پیش یک فوتبالیست معروف مرتکب تخلف و پس از آن توهین به پلیس می‌شد همه از وی جانبداری می‌کردند، اما امروز دیگر در این موضوع، مردم جانب پلیس وظیفه‌شناس را می‌گیرند و از متخلفان دارای نام و شهرت حمایت نمی‌کنند. این مسئله در نوع خود اتفاق بسیار مهم و بزرگی است که در ورورد به پنجمین دهه انقلاب اسلامی رخ داده است،‌ که راز در همان است،که رهبر معظم انقلاب اسلامی از آن به‌عنوان زنده بودن نام می‌برند.

تاریخ انتشار : ۱ مرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۹
شناسه مطلب : 6760
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی