در هفته ای که ریزش ارز انتظار کاهش قیمت در بازار خودرو را به وجود آورده بود قیمت تیبا از ساینا جلو زد خانواده ۲۰۶ زیگزاگ رفتند و افزایش قیمت برخی خودروها ترمز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از ریزش بازار ارز و به دنبال آن بازار طلا و سکه حال چشم خریداران به بازار خودرو است با این حال هنوز آن طور که باید و شاید قیمت های خودرو در بازار کاهشی نشده است. حتی در برخی از خودروها به نسبت پایان هفته گذشته شاهد افزایش قیمت بودند.

برخی فعالان اقتصادی می گویند:دلیل نزولی نشدن نمودار قیمت برخی خودروها  در بازار را به دو دلیل نسبت می دهند.

چسبندگی قیمت برخی خودروها

دلیل اول چسبندگی قیمت خودرو است. معمولا هنگامی که نرخ ارز روند صعودی دارد قیمت ها در بازارهای گوناگون از جمله خودرو آهنگ افزایشی به خود می گیرند اما زمانی که نمودار نرخ ارز کاهشی می شود قیمت ها در بازار خودرو چندان میلی به تبعیت از نزولی شدن نرخ ارز نشان نمی دهند. دلیل دیگر را باید در بدبینی فروشندگان نسبت به تداوم کاهشی ماندن نرخ ها در بازار ارز جست و جو کرد.

فروشندگان معتقدند کاهشی شدن نرخ ارز یک روند نیست بلکه این مساله یک اتفاق مقطعی است و چندی بعد دوباره نرخ ارز به مسیر قبلی باز می گردد.

بر همین پایه فروشندگان در بازار خودرو زمان نزولی شدن نمودار نرخ ارز دو مسیر متفاوت را در پیش می گیرند.

برخی از فروشندگان از بازار کنار می گیرند و گوش به زنگ نوسانات نرخ ارز می مانند اما برخی از فروشندگان بدون توجه به افت نرخ ارز همچنان در بازار حضور دارند و قیمت خودرو را بر اساس تحلیل خود اعلام و در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند. همین رفتار نیز باعث شده البته بازار راکد شود و خرید و فروش چندانی در بازار اتفاق نمی افتد.

آهنگ رشد قیمت سمند LX معمولی متوقف شد

سمند در حال حاضر با  سه مدل LX معمولی، LX با موتور EF7 و سورن در بازار حضور دارد.

سمند LX معمولی به نسبت پنجشنبه گذشته افت قیمت یک میلیون تومانی را تجربه کرد. سمند هفته پیش را با قیمت ۱۴۵ میلیون تومان پشت سر گذاشته بود.

مدل سورن اما بدون تغییر قیمتی هفته جاری را آغاز کرد و همانند هفته گذشته قیمت این خودرو ۱۹۰ میلیون تومان عنوان می شود.

اما سمند LX با موتور EF7 نه تنها کاهش قیمت نداشت که فروشندگان ۲ میلیون تومان نیز به قیمت هفته گذشته این خودرو اضافه کردند. این مدل از سمند در آخرین روز کاری هفته گذشته ۱۵۸ میلیون تومان قیمت داشت.

نمودار سینوسی قیمت انواع پژو

پژو ۴۰۵ GLX که شاهد توقف تولید مدل بنزین سوز خود در پایان خرداد ماه بود در این هفته یک میلیون دیگر به قیمت ۱۴۲ میلیون تومانی خود اضافه کرد. قیمت پژو ۴۰۵ در مقایسه با سایر محصولات ایران خودرو  کمترین است در واقع این خودرو کف قیمت ها  این شرکت به حساب می آید.وقتی قیمت این خودرو بالا می رود یعنی ۴۰۵ همچنان در بازار پرطرفدار است.

پژو ۲۰۶ نیز که با سه تیپ در بازار حضور دارد به نسبت هفته گذشته افت و خیز قیمتی را تجربه کرد.

تیپ ۲ این خودرو ۳ میلیون تومان از قیمت خود را به نسبت قیمت آخرین روز کاری هفته گذشته از دست داد.

هفته گذشته متقاضیان برای خرید این خودرو باید ۱۷۰ میلیون تومان پرداخت می کردند اما با کاهش قیمت ابتدای هفته این خودرو در سطح ۱۶۷ میلیون تومان معامله می شود.

تیپ ۵ تغییری قیمتی نداشت و با همان قیمت ۲۰۱ میلیون تومان داد وستد شد.

اما مدل صندوقدار ۲۰۶ رشد یک میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرد. فروشندگان ۲۰۶ صندوقدار پنجشنبه گذشته با دریافت ۱۹۴ میلیون تومان این خودرو را به خریداران تحویل می دادند.

پژو پارس با موتور TU5 در مسیر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ حرکت کرد و تغییر قیمتی نداشت. این خودرو در بازار با قیمت ۲۱۰ میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار دارد.

سبقت تیبا ۲ از ساینا

ساینا این هفته تغییر قیمت نداشت و فروشندگان در این هفته همان قیمت ۱۰۸ میلیون تومانی پنجشنبه گذشته را برای این خودرو مدنظر دارند.

اما تیبا ۲ که همواره با فاصله قیمت اندکی در بازار پشت سر ساینا حرکت می کرد در شروع هفته با رشد یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی از از ساینا سبقت گرفت.

هفته گذشته خریداران برای در اختیار گرفتن تیبا ۲ باید ۱۰۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می کردند.

تیبا صندوق دار هم همانند ساینا تغییر قیمت نداشت. این خودرو در آخرین روز کاری هفته گذشته ۹۷ میلیون تومان قیمت خورده بود.

پراید ۱۱۱ این هفته به نسبت هفته گذشته رشد ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرد. پراید در بازار پنچشنبه گذشته با قیمت ۹۳ میلیون تومان معامله شده بود.

تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۴
شناسه مطلب : 17893
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی