معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: چرا ماچهار رشته در شاخه نظری داریم آن هم وقتی کسی که رشته ریاضی خوانده می‌تواند در کنکور تجربی شرکت کند؟ ما یک مسیر مستقیم از دبیرستان به دانشگاه نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، همچنان بحث کنکور داغ است. بحث خروجی های برتر و برگزیدگان این رقابت حساس و تعیین کننده. آنچه تحت این عنوان «کنکور» مورد نظر بسیاری قرار گرفته است با توجه به خروجی های برگزیده آن، بحث عدالت آموزشی است. در کنار آن بحث دیگر هدایت تحصیلی غلط در آموزش و پرورش و انباشت متقاضیان رشته های برند و دانشگاه های برند است که علیرغم توزیع دانش آموزان در پایه دهم به رشته های مختلف اما از آنجا که در نهایت شرکت در کنکور ربطی به تحصیل دانش آموز در رشته مرتبط ندارد، عملا هدایت تحصیلی کارساز نیست.

درباره این موضوعات در گزارش هایی که می توانید آنها را اینجا ، اینجا ، اینجا ، اینجا واینجا بخوانید، به این مساله از زوایای مختلف پرداخته ایم.

در مدارس دولتی خاص و غیردولتی نخبه گزینی می کنیم

عبدالرسول عمادی که مدت زیادی در آموزش و پرورش رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش و پس از آن مدتی را سرپرست آموزش متوسطه بود، در گفتگو با خبرنگار مهردرباره این مباحث گفت: ما در مدارس دولتی خاص نخبه گزینی می کنیم و در مدارس غیردولتی برند هم همین اتفاق می افتد. مصاحبه و آزمون هایی برای گزینش دانش آموزان صورت می گیرد تا بهترین ها از نظر تحصیلی جدا شوند. پس نتیجه کنکور هر آنچه هست نتیجه عملکرد مدارس به تنهایی نیست و مطمئنا این مدارس هر کار اضافه ای کرده اند، روی دانش آموزانی سرمایه گذاری کرده اند که پیشتر گزینش شده بودند و مشخص است که برگزیده ها از جمع نفرات گزینش شده بیرون می آید.

اشکال اصلی به این وارد است که مدارس دولتی را تقویت نمی کنیم. ما باید مدارس دولتی را رشد بدهیم تا خودشان به این نقطه برسند که درصدی از بچه های تیزهوش و سرامد را در خود جای دهند

وی درباره این چنین تمایزی بیان کرد: این طبیعی است که برای بچه های زبده امتیاز ویژه قائل شویم یا مدارس خاص دولتی داشته باشیم. در همه جای دنیا این امر طبیعی است. دولت موظف است به نخبه ها توجه کند و برخی والدین هم مایل هستند برای تحصیل فرزندانشان هزینه بپردازند تا با کیفیت بیشتری امکانات ارائه شود و جلوی هیچ کدام از این دو فرایند را نمی توان گرفت. اشکال آموزشی ما در این مباحث نیست.

معاون سابق وزیر سابق آموزش و پرورش گفت: اشکال اصلی به این وارد است که مدارس دولتی را تقویت نمی کنیم. ما باید مدارس دولتی را رشد بدهیم تا خودشان به این نقطه برسند که درصدی از بچه های تیزهوش و سرامد را در خود جای دهند. اینکه در هر حال یک عده پول دارند و به مدارس بهتر می روند که نتیجه های بهتر همه آنجاست، با عدالت آموزشی سازگار نیست.

عمادی ادامه داد: ما به مدارس سرانه نمی دهیم، به وضعیت معیشت معلمان توجه نمی کنیم. این را هم بگویم که واقعا رتبه های اول کنکور و رتبه های تک رقمی و دو رقمی خیلی بچه های خاصی نیستند بلکه امکانات برای آماده شدنشان در این رقابت مهیا بوده است. در نهایت آنکه رتبه برتر شده با رتبه صد هزار در یک دانشگاه درس می خواند و دانش آموز مدرسه عادی با رتبه ضعیف تر هم کنار او قرار می گیرد. در واقع می خواهم بگویم تبلیغ روی رتبه های برتر که مدارس انجام می دهند در نهایت و در عمل اتفاق خاصی نیست و تمرکز روی رتبه های برتر لزوما باعث سرخوردگی بقیه نمی شود چون آنها هم می روند دانشگاه و در رشته های خوب درس می خوانند.

تا وقتی تقاضا در برخی رشته ها بالاست از کنکور جدا نمی شوند

وی درباره اینکه رشته هایی از کنکور جداست که عموما رشته های پرطرفداری نیست و عملا ظرفیت هایش خالی است و برای همین تبلیغ روی اینکه دانش آموزان با این ترفند کمتر در کنکور شرکت کنند، بی نتیجه است، اظهار کرد: این قانون سنجش و پذیرش در آزاد شدن برخی رشته ها از کنکور و بحث تقاضای دانش آموزان یک مساله دو طرفه است. یعنی رشته هایی که داوطلب بالا دارد مشخص است که در کنکور می ماند و نمی تواند از کنکور آزاد شود. در واقع این هجوم تقاضا به برخی رشته هاست که باعث می شود از کنکور آزاد نشوند. هر کسی می خواهد برود دانشگاه به لحاظ روانی ترجیحش این است که حتی اگر درس هم نخوانده باشد، در رقابت کنکور شرکت کند با این امید که شانس بیاورد در جای بهتری قبول شود.

هنوز مشخص نیست چرا ما ۴ شاخه در رشته نظری داریم

وی در ادامه درباره نواقص هدایت تحصیلی نیز بیان کرد: ما در هدایت تحصیلی زمانی موفق می شویم که رشته ها در واقع بر مبنای سلایق و استعداد بچه ها طراحی شود. هنوز مشخص نیست که چرا ما چهار رشته در شاخه نظری داریم. آنهم وقتی که کسی که رشته ریاضی خوانده هم می تواند در کنکور تجربی شرکت کند یا برود در رشته هنر شرکت کند. ما یک مسیر مستقیم از دبیرستان به دانشگاه نداریم.

عمادی گفت: نکته بعدی هم بازار کار است.  توسعه صنعتی و اشتغال صنعتی ایجاد نمی کنیم و امروزه رشته های مهندسی مشتری ندارند و برای همین تمایل به سمت رشته های ریاضی کم شده است. ما دو شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای داریم که تفاوتشان در عمل مشخص نیست و دانش آموزان هر دو رشته هم می توانند بروند کنکور بدهند. یعنی فردی می تواند در هنرستان درس بخواند ولی با دانش آموز رشته ریاضی در کنکور رقابت کند و ممکن است موفق هم شود. از طرف دیگر تمایل رو به رشدی نسبت به رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی وجود دارد و ورودی ها را صنف این رشته ها کنترل می کند اما مثلا در رشته مهندسی این کنترل وجود ندارد برای همین برای فارغ التحصیلان رشته های پزشکی همیشه کار هست ولی برای مهندسان نه.

وی در پایان بیان کرد: پیشنهاد من این است که در شاخه نظری به جای ۴ رشته، یک رشته داشته باشیم و دانش آموزان یک دیپلم جامع بگیرند چون در حال حاضر این تفکیک ها معنا ندارد.

تاریخ انتشار : ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۴
شناسه مطلب : 8111
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی