مزدوران حق‌التحریف
روزنامه‌های حامی دولت با تحریف گستاخانه اظهارات رهبر انقلاب درباره ضرورت خنثی‌سازی تحریم‌ها باز هم نشان دادند زیست سیاسی خود را در تداوم وضعیت موجود و ادامه تحریم‌ها می‌دانند
روزنامه‌های حامی و وابسته به دولت روز پنجشنبه در اقدامی هماهنگ و غیرحرفه‌ای دست به تحریف بیانات رهبر حکیم انقلاب زدند.
به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما  به نقل از «وطن امروز»، رهبر انقلاب روز چهارشنبه در دیدار دست‌اندرکاران مراسم سالگرد شهادت حاج‌قاسم سلیمانی و خانواده آن شهید والامقام در بخشی از بیانات‌شان که به موضوع عدم اعتماد به دشمن اختصاص داشت، فرمودند: «رفع تحریم دست دشمن است، و خنثی ‌کردن تحریم دست ما است؛ غیر از این است؟ ما که نمی‌توانیم خودمان رفع تحریم کنیم، دشمن باید رفع تحریم کند اما خودمان می‌توانیم این تحریم دشمن را خنثی کنیم. پس این مقدم است، این درست است؛ بیشتر دنبال این باشیم. البته نمی‌گویم دنبال رفع تحریم نباشیم؛ چرا، واقعا اگر بتوانیم تحریم را رفع کنیم، یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم. البته ۴ سال است تأخیر شده [یعنی] از سال ۹۵ بنا بوده همه‌ تحریم‌ها یکباره برداشته بشود [اما] تا الان نه فقط برداشته نشده، زیاد هم شده. تأخیر شده [اما] اگر بتوانیم با روش درست، عاقلانه، با روش اسلامی و ایرانی، با روش عزتمندانه تحریم را برطرف کنیم، باید برطرف کنیم. اما به این نیندیشید؛ عمده به خنثی کردن تحریم بیندیشید که دست شما است و شما می‌توانید این کار را بکنید و دنبال کنید».
در چنین شرایطی اما رسانه‌های حامی دولت بدون در نظر گرفتن مقدمه و موخره بیانات رهبر انقلاب و اینکه این قسمت از اظهارات ایشان در چه بستری بیان شده، این تیتر خاص را از بیانات روز چهارشنبه رهبر انقلاب که «در رفع تحریم‌ها یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم» برگزیدند. هر چند رهبر معظم انقلاب در دیدار روز چهارشنبه چنین جمله‌ای را بیان کردند اما همان‌گونه که در ابتدای این گزارش، متن آن بخش از اظهارات آیت‌الله العظمی خامنه‌ای آورده شده، منظور ایشان کنایه به افراد و مسؤولانی است که طی سالیان گذشته در توجیه مدل مذاکراتی خود درباره دستیابی به توافق هسته‌ای مدعی بودند در نتیجه این توافق تمام تحریم‌ها برداشته می‌شود اما همین افراد با گذشت بیش از ۴ سال از آن زمان، بدون آنکه پاسخی برای چرایی عدم تحقق وعده‌های قطعی خود بدهند بار دیگر همان وعده‌ها را تکرار می‌کنند.
در واقع رهبر معظم انقلاب یک «استدلال عقلانی» را برای زیر سوال بردن خط محوری جریان تحریف مطرح کردند. آیت‌الله خامنه‌ای در بیان استدلال خود تاکید کردند جریانی که ادعا می‌کند به دنبال رفع تحریم است و ادعا دارد برای شکستن تحریم‌ها، ساعتی نباید درنگ شود جریانی است که طی سالیان گذشته نتوانسته مانع تحریم‌ها را از بین ببرد، چرا که اساسا این جریان مسیر رفع تحریم را اشتباه رفته و در این باره آدرس غلط داده است. رهبر معظم انقلاب ۱۰ مردادماه در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان فرمودند: «به موازات تحریم، یک جریان تحریف هم هست؛ تحریف حقایق. هدف تحریف ۲ چیز است. یکی ضربه زدن به روحیه مردم است؛ یکی آدرس غلط دادن برای رفع مشکل تحریم». ایشان در ادامه تاکید کردند: «اگر جریان تحریف شکست بخورد، جریان تحریم هم قطعا شکست خواهد خورد؛ چراکه عرصه جنگ اراده‌هاست».
* نسبت جریان تحریف با جریان تحریم چیست؟
خط تحریف البته محدود به رسانه‌های حامی دولت نماند و حسن روحانی هم روز پنجشنبه تلاش کرد همین مسیر را در پیش بگیرد. رئیس‌جمهور در مراسم بهره‌برداری رسمی از ۹۹ پروژه ملی وزارت کشور در حوزه عمران و مدیریت شهری در اظهاراتی تأمل‌برانگیز گفت: همان‌طور که رهبری فرمودند، شکستن تحریم یک ساعت هم نباید به تاخیر بیفتد. روحانی با تاکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم تحریم بی‌اثر یا کم‌اثر شده و بشکند، گفت: همان‌طور که روز گذشته مقام معظم رهبری فرمودند، انجام این کار نباید یک ساعت به تاخیر بیفتد و دولت باید همه توان خود را برای شکستن تحریم به کار بگیرد.
رسانه‌های حامی دولت در شرایطی این تیتر گزینشی و تحریف‌آمیز در رابطه با عدم تاخیر در رفع تحریم‌ها را از بیانات رهبر انقلاب ارائه داده‌اند که در همین دیدار رهبر انقلاب فرمودند: «دشمنی‌ها را از یاد نبرید. دشمنی کردند. دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. [البته] این فقط مال ترامپ نیست که حالا مثلا فرض کنید چون ترامپ رفت، بگویند تمام شد؛ نه، آمریکای اوباما هم با شما بدی کرد، با ملت ایران بدی کرد و ۳ کشور اروپایی هم همین جور. این ۳ کشور اروپایی نهایت بدعملی را انجام دادند و لئامت را و دورویی و نفاق را در مقابل ملت ایران نشان دادند».
با وجود اینکه این نخستین باری نیست که نشریات و رسانه‌های حامی دولت دست به اینگونه اقدامات می‌زنند اما تقطیع اظهارات رهبر انقلاب نشان می‌دهد این جریان خبری و رسانه‌ای نسبت مستقیمی با جریان تحریف دارد. همین رسانه‌ها بودند که در جریان برجام با تیترها و عناوینی مانند: «پیروزی بدون جنگ»، «امضای کری تضمین است»، «اینک بدون تحریم» و… با تعریف کردن خود در اردوگاه دولت اوباما نقش پررنگی در تحریف و بزرگنمایی توافق هسته‌ای ایفا کردند. بعدها مهدی رحمانیان، مدیرمسؤول روزنامه شرق در گفت‌وگویی اینترنتی در پاسخ به این سوال که علت این مبالغه‌ها چه بوده است، گفت: «این مبالغه‌ها باید انجام می‌شد، چرا که فضا خیلی تنگ و ترش بود و دولت باید تا حدی این بزک را [از طرف آمریکایی] می‌کرد تا بتواند حرف خود را به کرسی بنشاند».
به علاوه ذوق‌زدگی روزنامه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت در مواجهه با پیروزی دموکرات‌ها از دیگر نمونه‌های قدم گذاشتن این جریان در مسیر تحریف است. این مساله تا جایی پیش رفت که ۴ سال پیش برخی از این رسانه‌ها یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با درج تصویر هیلاری کلینتون در صفحه اول پیشاپیش وی را پیروز انتخابات معرفی کردند! با این حال این رسانه‌ها همچنان با حرکت روی خط تحریف، پیروزی بایدن را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به مثابه حل تمام مشکلات جشن گرفته‌اند.
در حالی که شکست ایده اصلی و مرکزی دولت روحانی در رفع تحریم‌ها با گذشت ۷ سال به وضوح عیان شده و تداوم مسیر فعلی دولت برای رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان عملا غیرممکن به نظر می‌رسد، رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب تلاش می‌کنند حافظه جمعی و تاریخی افکار عمومی را در شکست فاحش دولت روحانی مخدوش کنند تا به این وسیله کمپینی علیه عقلانیت در گذر از تحریم‌ها ایجاد کنند. با این حساب، این رسانه‌ها که به تبعیت از رئیس دولت و کابینه، منتقدان را کاسب تحریم می‌نامیدند به نظر می‌رسد حیات خود را به باقی ماندن تحریم‌ها گره‌ زده‌اند! چرا که اگر تحریم‌ها از مجراهای دیگری خنثی شود، این جریان فضای حرکت در داخل را برای خود از دست رفته می‌بیند.
با وجود اینکه روحانی طی سالیان گذشته همیشه ژست حامی منافع ملی را گرفته و منتقدان خود را متهم به گره زدن منافع جناحی به مصالح ملی کرده است، مشخص نیست تحریف بیانات رهبر انقلاب که نسبت مستقیمی با تامین منافع کلان ملی دارد را چگونه توجیه می‌کند؟ اینکه رئیس‌جمهور و جریان حامی رسانه‌ای‌اش تلاش می‌کنند اینگونه منافع جناحی خود را بر منافع ملی ترجیح دهند تا روی شکست دولت روحانی در رفع تحریم‌هایی که منجر به جنگ تمام‌عیار اقتصادی شد سرپوش بگذارند، مسأله‌ای نیست که از دید افکار عمومی پنهان بماند.
***
[واکنش سایت رهبر انقلاب به تحریف بیانات ایشان از سوی برخی رسانه‌ها]
سایت khamenei.ir با انتشار پوستری با عنوان «کار جریان تحریف آدرس غلط دادن برای حل مشکل تحریم است»، نسبت به تحریف و دستکاری بیانات روز چهارشنبه رهبر انقلاب در برخی رسانه‌ها واکنش نشان داد.
یکی از توصیه‌های حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، در بیانات‌شان تأکید بر «خنثی‌سازی تحریم‌ها» بود.
ایشان با بیان این واقعیت که «رفع تحریم به دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان»، گفتند: بنابراین باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگر چه اکنون ۴ سال است تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه‌تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسؤولان گفتند: اگر بتوان با روش درست، عاقلانه، ایرانی- اسلامی و عزتمندانه تحریم‌ها را برطرف کرد باید این کار را انجام داد اما تمرکز عمده باید بر خنثی‌سازی تحریم‌ها باشد که ابتکار آن به دست شما است.

– روزنامه اعتماد: نباید حتی یک ساعت در رفع تحریم تاخیر کنیم.

– روزنامه شرق: اگر بتوان تحریم را رفع کرد، یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم

– روزنامه همشهری: اگر بتوان تحریم را رفع کرد، یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

– روزنامه سازندگی: در رفع تحریم ها یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

– روزنامه آرمان: در رفع تحریم ها یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

– روزنامه ابتکار: اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

– روزنامه شهروند: اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

– روزنامه مردم سالاری: برای رفع تحریم ها حتی یک ساعت هم نباید تاخیر کنیم

تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷
شناسه مطلب : 19155
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی