سه‌شنبه ۲۳ تیر ۹۴

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی :این پیروزی (توافق هسته‌ای) مرا به یاد پیروزی فتح خرمشهر و همچنین پیروزی پذیرش قطعنامه انداخت که دنیا در آن مقطع علی‌رغم همه دشمنی‌ها و حمایت‌هایی که از صدام می‌کردند، در بین‌المللی‌ترین سازمان جهان بر حق ایران صحه گذاشتند و تاکید کردند. اگرچه از فردا که متن توافقات منتشر شد، گروهی با ادعای دلواپسی در متن می‌گردند، اما مطمئن باشید مردم ایران به حرف‌های این جماعت گوش نمی‌دهند. ناراحتی لابی صهیونیست‌ها در آمریکا و همچنین حاکمان رژیم جعلی اسرائیل را نشانه پیروزی بزرگ ایران در میدان مذاکرات بود. پیروزی دیگر این ماجرا، تفوق متن و استدلال بر هیاهو و هوچی گری است… . از سال ۸۴ و با شکستن تعلیق غنی‌سازی تاکنون بهانه‌های متفاوتی به دست دشمنان مردم افتاد تا بتوانند به وسیله آن هیاهو کنند، اما خدا را شکر که امروز از روزهای خوب انقلاب اسلامی است. ایران جنگ‌طلب نیست و هیچ‌وقت به دنبال سلاح کشتارجمعی نمی‌رود، اصلا از بازدید کارشناسان آژانس نمی‌ترسیم چون قصد بمب‌سازی نداریم. از این پس می‌توانیم دستاوردهای هسته‌ای خود را صادر کنیم. کسانی که تا دیروز برای هر اقدام هسته‌ای ما مانع‌تراشی می‌کردند، امروز به شکل رسمی قبول کردند که ایران اسلامی می‌تواند نیروگاه‌های پیشرفته هسته‌ای برای تولید برق بسازد… . نقش من در پیروزی اندیشه اعتدال در سال ۹۲ همین بود که رفتم اسم نوشتم و با خود فکر کردم که اگر وارد شوم، شاید بتوانم کشور را مانند دوران جنگ و سازندگی، این بار هم از انحراف نجات دهم… . شورای نگهبان به من کمک کرد و جلوی من را گرفت تا دکتر روحانی به پیروزی برسد، ما در تمام سال‌های پس از پیروزی انقلاب هرجا بودیم، با هم بودیم.

Iran Talks. Abschluss Iran Verhandlungen. UNO. Wien, 14.07.2015, Foto: Dragan Tatic

سه‌شنبه ۲۳ تیرماه ۹۴، خبر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ از هتل کوبورگ وین به دنیا مخابره شد. ظریف آن روز در توئیتر این توافق را بنیانی مستحکم خواند و بعد از آن در کنفرانس خبری با خبرنگاران حاضر در وین ابراز امیدواری کرد که همه بیش از آنکه از احتمال نقض توافق صحبت کنند توجه داشته باشند که برای این توافق ۲۲ ماه زحمت کشیده شده و همه طرف‌ها ان‌شاءالله آن را به خوبی اجرا کنند. رئیس‌جمهور نیز خود را به سالن اجلاس سران رساند و در جمع خبرنگاران گفت‌وگوی زنده رادیو و تلویزیونی با مردم ترتیب داد و کلام خود را با مصرع «عیدانه فراوان شد» مولانا آغاز کرد و گفت «از روز اجرای برجام تمامی تحریم‌های اقتصادی و حتی تسلیحاتی لغو خواهند شد.» روحانی می‌گفت ساختمان تحریم‌ها دیگر فروریخته و بازگشت‌شان به‌طور کلی غیرممکن است! رسانه‌ها، اطرافیان و حامیان دولت نیز مردم را به جشن هسته‌ای در سراسر ایران دعوت کردند و از پیروزی بدون جنگ و انقلاب دیپلماسی و تغییر جهان سخن می‌گفتند. لغو کامل تحریم‌ها کلید واژه مشترکی بود که در ادبیات تیم مذاکره کننده، رئیس‌جمهور و حامیان دولت به‌عنوان هدف به مطلوب رسیده در مذاکرات هسته‌ای تکرار می‌شد. لغو تحریم‌هایی که به گفته ظریف و رئیس‌جمهور در برجام چنان بنیان محکمی داشت که حتی اگر آمریکا هم می‌خواست نقضش کند راه به جایی نمی‌برد. روحانی آن روز در نامه به رهبری نیز خبر پیروزی هسته‌ای را به ایشان ابلاغ کرد. آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به نامه او ۲۴ تیرماه تاکید کردند: «به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود. به خوبی می‌دانید که برخی از ۶ دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.» چندی بعد با پایان یافتن فرآیند قانونی بررسی برجام مقام معظم رهبری درنهایت با تایید مشروط این توافق موافقت خود را اعلام کردند. شروط ۹گانه‌ای که در لابه‌لای آنها بر ضرورت «تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل» و همچنین لغو کامل ساختار تحریم‌ها تاکید شده بود.
به بهانه ۲۳ تیرماه «فرهیختگان» به مرور اظهارات مسئولان مذاکرات هسته‌ای در این روزهای سال ۹۴ پرداخته است.

 

توافق هسته‌ای علاوه‌بر لغو تحریم‌ها این پیام را برای دنیا داشت که سلاح و تهدید برای همیشه باید کنار گذاشته شود

روحانی در همایش سازمان‌های مردم نهاد در نظام سلامت
پنجشنبه اول مرداد ۹۴

امروز همه نگاه‌ها به بندهای «برجام» و قطعنامه ۲۲۳۱ است، این خوب است اما اتفاق بسیار مهم‌تری رخ داده و پیام رسایی به جهان فرستاده شده است. کاری که دیپلمات‌های شما در صحنه بین‌الملل انجام دادند بسیار بزرگ‌تر از این حرف‌هاست؛ پیام ملت ایران که دیپلمات‌های ما به نمایندگی از شما آن را به جهان اعلام کردند، این بود که خشونت، تهدید، ارعاب و تحریم را کنار بگذارید. دوران معامله برد– باخت تمام و امروز اثبات شده که پیچیده‌ترین مشکل‌ها، پای میز مذاکره حل‌وفصل می‌شود… . معتقدم ۲۴ خرداد ۹۲ ورق خورد که مردم ما تصمیم بسیار مهمی اتخاذ کنند. این مردم بودند که این‌گونه تصمیم گرفتند اگر چرخ سانتریفیوژ‌ها بچرخد اما چرخ زندگی نچرخد درنهایت چرخ سانتریفیوژ‌ها هم از حرکت باز خواهد ایستاد و این یک تصمیم اساسی از سوی ملتی بزرگ بود… . شاید فکر کنید توفیقی که با حصول توافق به دست آمده فقط باعث شده حقوق هسته‌ای ملت ایران به رسمیت شناخته شود یا با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ ایران از زیر عنوان خطرناک بودن برای صلح و امنیت جهانی خارج شود یا فقط ۶ قطعنامه قبلی شورای امنیت علیه ایران لغو و تحریم‌های اقتصادی برطرف شده، همه اینها درست است، اما مهم‌تر از آن این است که این توافق یک پیام مهم برای دنیا داشت و آن اینکه سلاح و تهدید باید برای همیشه به زمین گذاشته شود. توافق هسته‌ای این پیام را برای دنیا داشت که پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین مسائل بین‌المللی از طریق گفت‌وگو و مفاهمه قابل حل‌وفصل است و باید به جای تقابل، تعامل را برگزینیم.

ادامه تحریم و عدم اجرای توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نیست

روحانی در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان کردستان
یکشنبه ۴ مرداد ۹۴

برنامه و فناوری هسته‌ای ایران در مسیر توسعه کشور قرار دارد، ما نه می‌خواهیم کشوری را تهدید کنیم، نه مایل به دخالت در امور داخلی کشور دیگری و نه در داخل کشور در پی ساخت سلاح کشتارجمعی از جمله هسته‌ای هستیم… . توافقی که حاصل شده به‌رغم پیچ‌وخم‌ها، اجرایی و عملیاتی خواهد شد، ممکن است برخی‌ درباره اجرایی شدن این توافق تردید داشته باشند اما با شرایطی که امروز در دنیا هست، اینکه کسی بتواند وضعیت را به دو سال پیش برگرداند، امکان‌پذیر نیست. آذر۹۲ گفتم ساختمان تحریم ترک خورده است و امروز در کنگره و سنا اذعان دارند که ادامه تحریم امکان‌پذیر نیست و این به آن معناست که راه و مسیری که ایران اسلامی در این دوره طی کرده، موفق بوده است. همان‌طور که ساختمان تحریم‌ها ترک خورده، پایه‌های هرگونه تلاش برای برگرداندن همان فضای امنیتی نیز فروریخته و دیگر نمی‌توانند آن فضا را برگردانند و ملت ایران تصمیمی که برای امروز و آینده خود گرفته، قاطع و حساب شده است. لغو قطعنامه‌های ضدایرانی  گامی ارزنده در مسیر حرکت شتابان اقتصادی کشور بود. ما در جریان مذاکرات گفتیم که به دنبال یک توافق برد – برد هستیم تا این توافق با دوام و پایدار بماند و این توافق حاصل شده است. پس از توافق هسته‌ای، اکنون ایران آماده تعامل برد- برد با اقتصاد جهانی است.

رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند با یک امضا تحریم‌ها را برگرداند

ظریف در شورای راهبردی روابط خارجی
دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴

فرض بفرمایید ۱۸ ماه دیگر رئیس‌جمهور جدید آمریکا بیاید، مطمئن هستم چاره‌ای ندارند، نه اینکه  [از سر] علاقه باشد. همان‌طور که خود آقای اوباما گفت اگر دست من بود، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته‌ای ایران باقی بماند اما چاره ندارم و می‌پذیرم؛ لذا در دوران کنونی ۱۸ ماه آمد و برجام اجرا شد، این ساختمان تحریم که اینها اجرا کردند به هم ریخت. آمریکا کاری که بر اساس قطعنامه شورای امنیت انجام داده و توانسته بود طی ۱۰ سال حمایت جهانی را بگیرد، می‌خواهد بلافاصله با مخالفت با قطعنامه شورای امنیت انجام دهد!؟ در دهه نود قطعنامه‌ای وجود نداشت زیرا آمریکا حرفش علی‌رغم قدرتش، هیچ مبنای مقبولیت یا مشروعیتی نداشت، هیچ‌کس [تحریم‌هایش را] اجرایش نکرد، نزدیک‌ترین متحدین آمریکا اجرا نکردند. الان به قول تام کاتن – از بس با همدیگر در توئیتر پیام رد و بدل کردیم، رفیق ما شد- رئیس‌جمهور بعدی آمریکا می‌خواهد تحریم را، با یک امضا برگرداند؟ خب برگرداند چه کسی در دنیا آن را اجرا می‌کند؟… تام کاتن این را که گفت [آمریکا با یک امضا می‌تواند تحریم‌ها را برگرداند] من جوابش را دادم و همه زیر توئیتش نوشتند که برو پولت را از هاروارد پس بگیر که خوب حقوق یادت نداده‌اند، یعنی واقعیت امر این است، بالاخره قاعده دارد و نمی‌تواند این کار را بکند… من به شما اطمینان می‌دهم که آن مبنای مقبولیتش نابود می‌شود، البته همین الان شده است.

اگر تحریم برگردد ایران از تعهدات برجامی خارج می‌شود و هیچ‌تهدیدی برای ما نخواهد بود

مجید تخت‌روانچی در شورای راهبردی روابط خارجی
دوشنبه ۱۲ مرداد ۹۴

ما در مذاکرات اصل را بر حسن‌نیت طرف مقابل نگذاشته‌ایم و خودمان را برای بدترین حالت آماده کرده بودیم. فرض بگیریم که یک رئیس‌جمهور بیاید و بخواهد تحریم‌ها را برگرداند خب ما هم برمی‌گردیم به کارمان. اتفاقا در این بحث برگشت‌پذیری نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که طرف مقابل‌مان را تهدید کرده‌ایم که اگر تحریم‌تان را برگردانید، ما از تعهدات‌مان خارج خواهیم شد. وقتی می‌گوییم از تعهدات‌مان خارج می‌شویم، طرف مقابل سکوت می‌کند؛ این را بر اساس متن بحث برگشت‌پذیری عرض می‌کنم؛ متنی که در خود برجام است، نه متنی که در قطعنامه است. آنجا وقتی می‌گوید ایران از تعهدات خودش خارج شود، طرف مقابل ما در متن اسنپ‌بک تهدیدی نمی‌کند در حالی که وقتی می‌رسد به ما، اگر آنها بخواهند به تحریم‌های خودشان برگردند، ایران هم از تعهدات خودش خارج می‌شود. به‌طور خلاصه عرض کنم که اگر یک کسی پیدا شود در آمریکا بعد از ۱۸ ماه -زودتر یا دیرتر- بخواهد به تعهدات خودش عمل نکند این از دید ما خلاف حقوق بین‌الملل و خلاف تعهد بین‌المللی آمریکاست و راه ‌ما باز خواهد بود.

برجام نشان داد که نباید اینقدر به دنیا بدبین باشیم و مذاکره برد- برد امکان‌پذیر است

روحانی در اجلاس سالانه مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور
سه‌شنبه ۱۳ مرداد ۹۴

چگونه شد که فرزندان شما توانستند در عرصه منطق، مذاکره و دیپلماسی به اهداف مدنظر کشور دست یابند، این به آ ن خاطر بود که ما پذیرفتیم مسیر صحیح، مسیر اعتدال است نه افراط و تفریط. نباید آنقدر به دنیا بدبین بود که معتقد باشیم سخن گفتن ما اثری ندارد و در برابر قدرت‌های جهانی نمی‌شود کاری کرد، لذا باید هر چه می‌گویند بپذیریم. ما مسیر اعتدال را پذیرفتیم، برخی به غلط می‌گفتند که نمی‌شود با قدرت‌های بزرگ سر یک میز نشست. برخی معتقد بودند یا باید با دنیا مقابله کنیم یا در برابر آنها تسلیم شویم و راه سومی وجود ندارد. در دولت تدبیر و امید ما از ابتدا معتقد بودیم که راه سومی وجود دارد، عمیقا معتقدیم که در برابر قدرت‌های بزرگ نباید تسلیم شد اما می‌توان با منطق، استدلال، فن مذاکره و هنر دیپلماسی، به اهداف و خواسته‌های خود دست یافت. اشتباه برخی است که باور ندارند نمی‌شود دنیا را به زور تسلیم کنیم و حتی حرف حق خود را به این ترتیب به آنها بقبولانیم. برخی اساسا می‌گویند مذاکره با دنیا یا به برد می‌انجامد یا باخت، اما ما گفتیم مذاکره در کنار هم نه رودرروی هم و می‌گفتیم می‌شود به آنچه می‌گوییم و می‌خواهیم، دست یافت. همواره معتقد بودم و هستم که مذاکره با نتیجه برد یا باخت نادرست است، اگر مذاکره‌ای با نتیجه برد و باخت به پایان برسد نتیجه آن پایدار نیست و سرانجام کسی که احساس باخت می‌کند بازی را به هم می‌زند. رسیدن به اهداف از راه مذاکره در دنیای امروز بسیار سخت و پیچیده اما در عین حال ممکن است… . معنای حصول توافق ژنو این بود که مذاکره برد-برد امکان‌پذیر است و تعامل سازنده مسیر درستی است… . نشان دادیم که این بار می‌توان با «نون و قلم» در برابر قدرت‌های جهانی ایستاد، تمام هیات‌های سیاسی و اقتصادی که این روزها به کشور می‌آیند و با من هم گاهی دیدار دارند، تمام تلفن‌ها و نامه‌هایی که به من می‌رسند، به بنده به‌عنوان خادم و منتخب ملت تبریک می‌گویند… . امروز چهره صلح‌طلب ملت ایران بیش از هر زمان دیگر برای جهانیان واضح و نمایان شده است… . شما معلمان باید قدرت و مهارت تعامل را به فرزندان این آب و خاک بیاموزید.

از روز اجرای برجام کلیه تحریم‌ها به‌طور خودکار لغو می‌شود

ظریف در کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس
یکشنبه ۲۱ شهریور ۹۴

با اجرا شدن برجام اتحادیه اروپا کلیه تحریم‌ها را لغو می‌کند. برخی دوستان می‌گویند تعلیق می‌کند. این تعلیق درخصوص تصمیمات اقتصادی و سایر تصمیمات است. کل تحریم‌های اقتصادی، مالی و پولی اتحادیه اروپا از روز اجرا لغو و کل تحریم‌های ایالات‌متحده اعمال شده روی شخصیت‌های غیرآمریکایی از روز اجرا لغو می‌شود. علاوه‌بر آن، آمریکا تحریم هواپیمایی را لغو می‌کند و مورد به مورد اجازه خرید هواپیما به ایران می‌دهد… رفع تحریم‌ها به‌طور خودکار از روز اجرای برجام صورت می‌گیرد و نیازی به اقدام مجدد شورای امنیت یا اتحادیه اروپا و آمریکا ندارد. یک‌سری کارهاست که در فاصله بین تصویب قطعنامه تا روز لغو تحریم‌ها باید صورت گیرد یا می‌تواند صورت گیرد. در قطعنامه‌های قبلی هرگونه همکاری هسته‌ای میان ایران و کشورهای دیگر ممنوع بود، ولی الان در فاصله تصویب تا اجرای برجام باید اقداماتی مثلا درخصوص اراک صورت گیرد و در همین زمینه باید یک‌سری ممنوعیت‌ها رفع شود و این کار صورت خواهد گرفت. در قطعنامه ۲۲۳۱، در ۱۰ مورد به ماده ۴۱  اشاره شده که ۹ مورد آن مربوط به رفع تحریم‌هاست و یک موردش مربوط به برگشت‌پذیری یا برخی چیزهاست که استثنائات در رفع تحریم‌ها در فاصله تصویب و لغو قطعنامه‌های قبلی محسوب می‌شوند.

هدف از برجام لغو تحریم‌ها با حفظ تکنولوژی هسته‌ای بود

علی لاریجانی در پنجمین جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی
دوشنبه ۲۷ مهرماه ۹۴

(در برجام) هدفی داشتیم و آن این بود که تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای را حفظ کنیم و تحریم‌ها را برداریم. این درست است که مشکلات اقتصادی کشور مربوط به تحریم‌ها نیست، اما تحریم‌ها مشکلات اقتصادی کشور را تشدید کرد. باید تحریم‌ها برداشته می‌شد، در مجموع این سند برداشت مان این است که دانش هسته‌ای داریم حتی با یک محدودیت و از نظر تحقیق و توسعه هم می‌توانیم ادامه دهیم و ثانیا قسمت قابل قبولی از تحریم‌ها لغو و بخشی هم تعلیق می‌شود. برخی می‌گویند برداشتن تحریم‌ها صوری است، اگر غرب به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها اقدام نکند ما بر اساس قانونی که در مجلس تصویب کردیم اقدام خواهیم کرد، هر چند جرقه اولیه برای لغو تحریم‌ها زده شده است نباید وارد این بحث‌ها شویم… با برداشتن تحریم‌ها گشایشی در اقتصاد کشور به وجود می‌آید، هدف این بود که با لغو تحریم‌ها شرایط اقتصادی کشور تغییر کند البته همه مساله این مورد نبود… برخی از خوشحالی مردم ناراحت هستند؛ برخی‌ می‌گویند غرب تحریم‌ها را از روی کاغذ برداشت و ما از روی زمین برمی‌داریم. از ابتدا بحث‌هایی مطرح بود مانند اینکه آنها یک گام بردارند و ایران هم یک گام. اما این زمانبر بود، ولی به این نتیجه رسیدیم که غرب باید به صورت یکجا تحریم‌ها را بردارد تا ایران اقدامات خود را انجام دهد. باید تحریم‌ها به صورت یکباره لغو شود، در آن صورت ما قدم‌هایی برخواهیم داشت، اما قرار شد آنها تصمیم بگیرند که می‌خواهند تحریم‌ها را بردارند تا ایران اقدامات خود را انجام دهد. گام اول را  از نظر لغو تحریم‌ها غرب برداشته و بعد ما اقدامات خود را انجام خواهیم داد و اگر کار درستی در بحث مذاکرات هسته‌ای انجام شد، نباید آن را وارونه جلوه داد… منافع کشور در مذاکرات هسته‌ای است و اگر این‌گونه به موضوع نگاه کنیم اکثر دغدغه‌ها برطرف خواهد شد.

تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۲
شناسه مطلب : 6361
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی