معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت شروط و الزامات آغاز به کار صنوف و صنایع کم خطر در استانها را از فردا و تهران از ۳۰ فروردین ماه اعلام کرد.

به نقل از ایسنا، مهندس محسن فرهادی در ارتباطی ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران درباره اجرای گام دوم طرح فاصله گذاری هوشمند از روز شنبه ۲۳ فروردین ماه، گفت: از فردا در تمامی استان های کشور گام دوم فاصله گذاری اجتماعی با رعایت الزامات سلامت محیط و کار در واحدهای صنفی و صنعتی به مرحله اجرا در می آید، اما در پایتخت و در شهر تهران به دلیل شرایط خاص وجود جمعیت و شاهراه بودن اقتصادی _ اجتماعی این طرح از روز ۳۰ فروردین ماه اجرا خواهد شد.

وی افزود: تمامی مالکان، مدیران و متصدیان واحدهای صنفی و صنعتی و نه کسانی که در این واحد ها شاغل هستند، باید به سایت وزارت بهداشت با مراجعه به آدرس salamat.gov.ir ثبت نام کنند. در این سایت یک سری اطلاعات کلی از افراد پرسیده شده و افراد اطلاعات خود نظیر کد ملی، آدرس و مشخصات واحد صنفی و صنعتی را اظهار و بارگذاری کرده و در آنجا اعلام می‌کنند که به مقررات بهداشتی پایبند بوده و با رعایت این مقررات می‌توانند فعالیت واحد صنفی و صنعتی خود را با شرایط پاندمی ویروس کرونا منطبق کنند.

مهندس فرهادی افزود: فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای آن است که واحد صنفی و صنعتی ارائه دهنده خدمت در راستای ارائه خدمت هم باید سلامت خود و سلامت مشتریانش را تأمین کند و هم از نظر اقتصادی به فعالیت بپردازد. فاصله گذاری اجتماعی زمانی موفق می‌شود که تمام کسانی که ذینفع هستند یعنی ارائه دهنده و گیرنده خدمت و آحاد مردم در آن مشارکت داشته باشند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: نکته دیگر آن است که تمامی دستگاههای دولتی و بخش خصوصی برای تدوین این پروتکل ها با ما همکاری داشتند و امیدواریم این تعامل در راستای اجرای این برنامه نیز ادامه داشته باشد. این طرح با مشارکت اتاق اصناف ایران و استانها اجرا می شود و خوشبختانه آنها در کنار همکاران ما در وزارت بهداشت در سطح اول قرار خواهند گرفت. سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های ذیربط نیز مشارکت دارند. البته شرط اساسی این برنامه در گرو همکاری واحدهای صنفی و صنعتی است.

وی تاکید کرد: افرادی که به سامانه مذکور مراجعه نکرده و ثبت نام نکنند در مسیر صدور مجوز فعالیت قرار نخواهند گرفت. امیدواریم با اجرای گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی و با رعایت الزامات سلامت محیط و کار بتوانیم در مقابله با ویروس کرونا موفق باشیم.
وی در خصوص ضمانت اجرایی گام دوم فاصله گذاری اجتماعی ادامه داد: در بحث ضمانت نمی‌خواهیم با زبان زور صحبت کنیم اما مصوبه در این باره می‌گوید که اگر کسی در سامانه مربوطه ثبت نام نکرد، از کارش ممانعت شده و واحد مربوطه پلمب و تعطیل شود.

پلمب و تعطیلی واحدهای متخلف

به گفته معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، در اجرای این برنامه علاوه بر بازرسان وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و اماکن را هم در کنار خود داریم. همچنین کلیه بازرسان اتاق اصناف و دفاتر خدمات سلامت و بخش دولتی حضور خواهند داشت. در مجموع کلیه بازرسان بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای وزارت بهداشت با حداکثر توان خود در این اجرای این برنامه حضور خواهند داشت و امیدواریم که تخلفی در این زمینه شاهد نباشیم تا منجر به تعطیلی و پلمب جایی هم نشود.
وی یادآور شد: کارفرمایی که در سامانه ثبت نام می‌کند، نسبت به انجام یک سری اقدامات تعهداتی را می‌دهد. در تمام راهنماها نیز کلیه کارگران باید فرم اظهارنامه را پر می‌کنند و به کارفرما دهند. اگر کارفرما رعایت نکرد، برخورد قانونی لازم انجام خواهد شد.

مخالفت ستاد ملی کرونا با اجرای طرح ترافیک در تهران

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درباره احتمال طرح ترافیک در تهران از فردا گفت: ستاد ملی کرونا در جلسات خود مخالف انجام طرح ترافیک در تهران است؛ چرا که با اجرای آن یا باید از تاکسی استفاده شود یا مترو و اتوبوس.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته به تاکسی‌ها اعلام شده که طبق راهنمای تدوین شده، در صندلی عقب خودرو تنها دو مسافر سوار شوند، در اتوبوس‌ها نیز با ۵۰ درصد ظرفیت و در مترو هم اعلام شده که مسافر ایستاده ممنوع بوده و نصف ظرفیت واگن‌ها مسافرگیری شود طبیعتا این موضوع ایجاد صف خواهد کرد. بنابراین پیشنهاد ما این بوده که شهرداری تهران طرح ترافیک را به عقب اندازد. البته اجرای گام دوم فاصله گذاری اجتماعی در تهران از ۳۰ فروردین ماه اجرایی می‌شود.

فرهادی گفت: در راهنمای بازگشت شاغلین به کار پیش بینی کردیم که در صورت ابتلا، افراد چه کنند. همچنین در صورت ابتلا و گذراندن دوران نقاهت و با مراجعه به پزشکان طب کار، می‌تواند گواهی شروع به کار را دریافت کنند.

زباله گردی متوقف شود

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زباله‌های خانگی عامل انتقال ویروس هستند یا خیر؟ و همچنین گزارش احتمالی از ابتلای زباله گردها به این ویروس گفت: در همان ابتدای بحث تایید کرونا در کشور نامه مکتوبی را به شهردار و سازمان محیط زیست زدیم و درخواست کردیم از زباله گردی جلوگیری شود؛ زباله گردها از افرادی هستند که سنین پایینی دارند و عملا آنها را به انجام این کارها وادار می‌کنند و بدون شک خطر انتقال ویروس آنها را تهدید می‌کند. مسئولیت این موضوع با متولیان این امر است و درخواستم آن است که زباله گردی با هر تمهیدی که امکانپذیر است متوقف شود.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: اما اینکه زباله‌ها در شهرها در وضعیت اپیدمی کرونا چطور باید تلقی شوند، باید بگویم که همه زباله‌ها عفونی تلقی می‌شوند. در بیمارستان‌ها نیز پسماندها در محل بیمارستان بی خطر شده و تحویل متولیان قرار می‌گیرد. در شهرها نیز از مردم می‌خواهیم با پسماند تولیدی خود با احتیاط بیشتری برخورد کنند و آن را در سطل‌های زباله قرار دهند. در یکی از راهنماهای تدوین شده، نحوه برخورد با این پسماندها به دقت نوشته شده است.

انتقال کرونا در حیوانات در ایران نداشتیم

مهندس فرهادی در پاسخ به سوالی درباره انتقال کرونا از طریق حیوانات در ایران، گفت: این موضوع در حد نظریه‌های علمی است و در هیچ منبع علمی رسما تایید نشده است سازمان دامپزشکی ایران نیز اعلام کرده که مورد انتقال این بیماری از حیوان را نداشته‌ایم.

وی درباره مشکوک بودن سگ‌هایی در اطراف یکی از مراکز و جمع‌آوری این سگ‌ها گفت: این موارد مشکوک بوده و هیچ چیز قطعی نشده است و تا زمانی که قطعی نشده، نمی‌توانیم آن را اعلام کنیم. در مجموع خوشبختانه تا کنون انتقال این بیماری از حیوانات را نداشته‌ایم. احتمال انتقال کرونا از هوا وجود ندارد.

مهندس فرهادی گفت: ویروس کرونا در هوا منتشر نمی‌شود اما از طریق ذرات در سطوح می‌نشیند پس قطعا دستگیره‌ها، روشویی و تمام سطوح سرویس‌های بهداشتی می‌توانند آلوده باشند. از طرفی ویروس از طریق ادرار و مدفوع مبتلایان دفع می‌شود. به این ترتیب کل محیط سرویس بهداشتی می‌تواند آلوده باشد اما سرویس‌های بهداشتی از حساسیت کمتری در مقابل گندزدا برخورداند. به این ترتیب اگر سیستم تهویه خوبی وجود دارد می‌توان از آب ژاول برای گندزدایی این سطوح استفاده کرد.

افزایش کلر آب شرب

وی در خصوص احتمال انتقال ویروس کرونا از طریق آب شرب، گفت: بر اساس آخرین منابع سازمان جهانی بهداشت، امکان وجود ویروس کرونا در آب و پساب خروجی فاضلاب وجود دارد. بنابراین باید در پروتکل‌ها تصفیه‌خانه‌ها را در نظر بگیریم. از ۸۱ پروتکل تدوین شده یک پروتکل مربوط به تجهیزات آب و فاضلاب است و در تمام پروتکل‌ها بحث تصفیه آب، آب سالم و همچنین دفع بهداشتی آب دیده شده است.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: البته هنوز منبع علمی در این زمینه وجود ندارد اما باید احتیاط‌هایی را داشته باشیم. بر همین اساس میزان کلر آزاد باقیمانده در آب شرب را از نیم به هشت دهم میلی گرم در لیتر افزایش دادیم. به این ترتیب در زمان تماس ویروس اگر فعال هم باشد در این میزان کلر آزاد باقیمانده، از بین می رود یا حداقل غیرفعال می‌شود.

اصول فاصله گذاری اجتماعی در نانوایی‌ها

وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی درباره واحدهای صنفی پرمخاطب نظیر نانوایی‌ها و تامین ماسک و تجهیزات لازم برای نانوایی‌ها گفت: تمام اصول فاصله گذاری اجتماعی، رعایت مسائل بهداشتی است که البته این مسائل از قدیم هم باید انجام می‌شد. مشکل عمده در شیوع بیماری کرونا، عدم رعایت مسائل بهداشت فردی و بهداشت مرتبط با عوامل محیطی است.

مهندس فرهادی ادامه داد: یکی از بندهای مهم فاصله گذاری اجتماعی در خصوص نانوایی‌ها گفته شده است که دریافت هر گونه وجه نقد در نانوایی‌ها ممنوع است و باید دستگاه کارتخوان نصب شده باشد. این موضوع هزینه‌ای برای نانوایان ندارد و تا جایی که می‌دانم سیستم بانکی کشور نیز آماده انجام این خدمت هستند.

معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: نانوایی‌ها ملزم به گذاشتن میزی شده‌اند که هیچ کس در واحد نانوایی وارد نشود. همچنین تشویق و ترغیب مردم به این موضوع است که اگر صفی وجود داشت، افراد با فاصله بایستند. فردی که طبخ نان را انجام می‌دهد و پای تنور می‌ایستد نیازی به دستکش و ماسک ندارد اما کسی که نان را تحویل می‌دهد باید ماسک و دستکش داشته باشد. برای گندزدایی محل نانوایی نیز می‌توان از گندزداهای الکلی یا آب ژاول ۵ درصد استفاده کرد. در خصوص نانوایی‌های بربری و سنگک هم تایید شده این نانوایی‌ها میزی که در خیابان می‌گذاشتند را نیز باید حذف کنند.

وی در خصوص سالم بودن خریدهای اینترنتی از نظر آلودگی به ویروس کرونا، گفت: در این راستا تعاملاتی را با بخش الکترونیک وزارت صمت داشتیم. این مباحث را قبل از بحث کرونا داشته‌ایم. در ضوابط اعلام شده، وزارت صمت متعهد شده و به ادارات نیز اعلام کرد که تمام کسانی که در فضای الکترونیکی و مجازی می‌خواهند کار کنند باید پروانه داشته باشند. عرضه خانگی و زیرزمینی ممنوع است. بنابراین چه فروش حضوری و چه الکترونیکی واحدهای بدون پروانه ممنوع خواهد بود.

مهندس فرهادی در پایان با اشاره به تدوین بیش از ۸۰ راهنما در خصوص مشاغل و مراکز مختلف، گفت: اخیرا مباحثی در خصوص بازگشایی سینماها و مراکز فرهنگی مطرح شده و به اشتباه تصور شده بود که این آیین نامه برای بازگشایی سینماها در موعد تعیین شده یعنی ۳۰ فروردین ماه است اما تدوین دستورالعمل ها، به معنی بازگشایی شغل یا مرکز خاصی نیست.

تاریخ انتشار : ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۳
شناسه مطلب : 14933
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی