واسطه‌های ملکی معتقدند علت اصلی کاهش آپارتمان‌های رهن کامل در بازار اجاره آذر ماه، اجاره رفتن فایل‌های رسوبی نزد بنگاه‌ها در هفته‌های پیش‌تر بوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ در واقع در ابتدای فصل به نسبت تعداد فایل‌های اجاره، آپارتمان‌هایی که موجر قصد عرضه آن‌ها به شکل رهن کامل را داشت نیز بیشتر بود. اما به دلیل مطلوبیت بیشتر این فایل‌ها نسبت به فایل‌های رهن و اجاره، به تدریج ذخیره آپارتمان‌های رهن کامل باقی‌مانده نزد بنگاه‌ها از فصل گذشته به صفر نزدیک شد. البته در این بازار همچنان آپارتمان‌های اجاری آن هم با قیمت‌های نسبتا مناسب بسیار پرتعداد است و مستاجرانی که قصد جابه‌جایی دارند، با شرایط دشوار جست‌وجو روبه‌رو نیستند. اما در عین حال اگر کسی قصد اجاره ملکی با شرایط رهن کامل را داشته باشد، احتمالا مدت جست‌وجوی طولانی‌تری را از سر خواهد گذراند.

نگاهی به فایل‌های موجود نزد بنگاه‌های ملکی نشان می‌دهد در میان املاک عرضه‌شده به شکل رهن کامل، تعدادی از آپارتمان‌های نوساز و کلیدنخورده نیز وجود دارد که با بهای سنگین و حتی بالاتر از سطح مورد انتظار در هر منطقه، فایل شده‌اند. ماجرا از این قرار است که تعدادی از سازنده‌ها از فروش واحد‌های کلیدنخورده خود منصرف شده و تصمیم گرفته‌اند این آپارتمان‌ها را به رهن بگذارند. طبیعی است نقدینگی حاصل از رهن یک آپارتمان نوساز حداکثر یک‌پنجم تا یک‌ششم ارزش فروش آن ملک است و از طرفی امتیاز «کلید نخورده» بودن ملک از بین می‌رود؛ اما با این حال سازنده‌هایی که عرضه‌کننده اصلی این واحد‌ها هستند، این طور تصور می‌کنند که عرضه رهن کامل آن‌ها باز هم انتخاب معقول‌تری نسبت به فروش است و این طور با نگرانی خود نسبت به افزایش قیمت دوباره مسکن مواجه می‌شوند.

تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۱
شناسه مطلب : 9552
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی