رییس سازمان انرژی اتمی: در سال‌های اخیر از تولید ۱۰ تن اورانیوم به ۳۰ تن رسیده ایم و این میزان را به ۵۰ تن خواهیم رساند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ علی اکبر صالحی در بازدید از سایت تحقیقات هسته‌ای کشاورزی و پزشکی البرز گفت: روند پیشرفت‌های هسته‌ای در کشور خوب است و فعالیت‌های حوزه اکتشاف و استخراج و تحقیق و توسعه با پیشرفت‌های چشمگیر روبروست.

صالحی افزود: در حوزه اکتشاف و استخراج قدم‌های بلندی برداشته شده است و موفق شدیم با توان داخلی بیش از ۸۰ % ذخایر معدنی ایران را شناسایی کرده و خدمات متعددی به وزارت نفت و مرکز تحقیقات زمین شناسی ارایه دهیم.

حرکت از مهندسی معکوس به طراحی
رییس سازمان انرژی هسته‌ای از بومی سازی فناوری‌های هسته‌ای خبرداد و گفت: سالن مدرن سانتریفیوژ که به تازگی راه اندازی شده، ظرفیت تولید ۶۰ سانتریفیوژ مدرن را در روز داراست و در زمینه تحقیق و توسعه از مرحله مهندسی معکوس به مرحله طراحی رسیده ایم.

وی افزود: با تحقیق و توسعه روی سانتریفیوژ‌های جدید توانستیم نسل‌ ای. آر.۶ را که اعتراض بسیاری از کشور‌های خارجی را به دنبال داشت نصب کنیم.

ساخت بزرگترین بیمارستان هسته‌ای کشور در البرز
صالحی از طرح‌های هسته‌ای در حال ساخت خبر داد و گفت: بیمارستان عظیم هسته‌ای کشور در سایت البرز در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در حال ساخت است و فقط ۶ نمونه این بیمارستان در دنیا ساخته شده است.
صالحی افزود: این بیمارستان فوق تخصصی برای درمان انواع سرطان از طریق تابش یون‌های پروتون است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: طراحی و تامین مالی تجهیزات این بیمارستان حدود ۲۰۰ میلیون یورو (۲ هزار و پانصد میلیارد تومان) است که در حال حاضر تجهیزات آن سفارش داده شده و نیمی از هزینه آن هم تامین شده است که تا سال ۱۴۰۰ مرحله اول این بیمارستان به بهره برداری می‌رسد.

وی گفت: در صورت محقق شدن برنامه‌ها این بیمارستان سال ۱۴۰۳ کاملا به بهره برداری می‌رسد.

صالحی افزود: همچنین طرح درمانی تترا در تهران در زمینی به مساحت ۳۳ هزار متر مربع با تجهیزات پزشکی بالغ بر ۶۰ میلیون دلار در حال ساخت است.

ساخت ۲ نیروگاه هزار مگاواتی در کشور
صالحی گفت: طرح ساخت ۲ نیروگاه بزرگ هزار مگاواتی در کشور از ۲ سال پیش با هزینه ۱۰ میلیارد دلاری آغاز شده و در حال اتمام است.

صالحی با اشاره به هزینه‌های بالای طرح‌های در حال ساخت گفت: به مردم اعلام می‌کنیم که با قدرت و قوت به حرکت خود برای پیشبرد اهداف هسته‌ای حرکت می‌کنیم و هیچ گاه متوقف نبوده و نخواهیم شد.

تاریخ انتشار : ۶ شهریور ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۹
شناسه مطلب : 8235
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی