۱۶۲‌جان باخته تعداد فوتی‌های ناشی از بیماری کرونا در ۲۴‌ساعت گذشته در ایران است. این تعداد از هموطنان در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه در سراسر کشور جان خود را از دست داده‌اند. البته این آمار از تعداد فوتی‌های کرونا در ایام فروردین نیز بیشتر است که زنگ هشداری جدی برای مسوولان و مردم است، البته اگر جدی گرفته شود. این در حالی است که در ۲۴‌ساعت یاد شده ۲۵۳۶‌نفر هم در سراسر کشور به ویروس منحوس کرونا مبتلا شدند.

آمار مربوط به کرونا که سخنگوی وزارت بهداشت ظهر دیروز در رسانه‌ها اعلام کرد باز هم از افزایش تعداد مبتلایان جدید و فوتی‌های این بیماری در کشور خبر داد. خانم سیماسادات لاری با بیان این که از ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه ۲۵۳۶‌بیمار جدید مبتلا به کرونا در سراسر کشور شناسایی شده‌اند، اعلام کرد: ۱۴۶۱‌نفر از این تعداد در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند. بر این اساس مجموع بیماران کرونایی در کشور نیز به ۲۲۵‌هزار و ۲۰۵‌نفر رسید. سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به فوت ۱۶۲‌بیمار کووید۱۹ در کشور که تقریباً معادل تلفات سقوط یک هواپیمای بزرگ است، اظهار داشت: مجموع جان باختگان این بیماری هم به ۱۰‌هزار و ۶۷۰نفر رسید. البته باید به آمار بهبودیافتگان هم اشاره کرد که نشان می‌دهد تا امروز ۱۸۶‌هزار و ۱۸۰‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۳۰۳۷‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
لاری ضمن تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به‌ویژه در تجمعات
و اماکن عمومی، گفت: استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های‌غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان‌رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند. وی همچنین گفت: از روز یکشنبه خیز قابل توجهی در آمار موارد بیماری در تهران داریم که نگران‌کننده است. بی‌تردید این افزایش آمار بازتاب عملکرد ما در بحث بازگشایی‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. لاری بر پیوستن به پویش «من ماسک می‌زنم» تاکید کرد و گفت: یافته‌های علمی فعلاً بهترین راه برای پیشگیری از بیماری را استفاده از ماسک معرفی کرده‌اند.

صعود کرونا در ۱۱‌استان
وزارت بهداشت دیروز گزارش اپیدمیولوژی جدید خود را که منتهی به ششم تیرماه است را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، کووید۱۹ در کشور دارای تغییرات مختصر صعودی است و از طرفی هم روند صعودی یا شروع پیک در ۱۱‌استان گزارش شده است. بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، در محاسبات روند، در این گزارش و گزارشات آتی، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد آنالیز می‌شود. برای ارزیابی روند گسترش بیماری کووید‌۱۹ در استان‌های مختلف کشور از تحلیل روند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شده است. برای تحلیل احتمالی وضعیت منحنی اپیدمی این موارد مدنظر قرار گرفت: در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند افزایشی دارد. در مواردی که شاخص تغییر روند ابتلا نزولی ولی شاخص تغییر روند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است. در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات می‌رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این روند مستعد یک پیک دیگر است. در مواردی که هر دو شاخص تغییر روند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر روند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً روند نزولی دارد.

تقسیم استان‌ها در گزارش
استان‌ها بر‌اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و روند بیماری در آن‌ها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. بنابر گزارش کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می‌شود. روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در هفت استان (هرمزگان، کردستان، لرستان، خراسان‌جنوبی، کرمان، چهارمحال‌و‌بختیاری و تهران) دیده شد. روند ثبات با تغییرات مختصر در سه استان (یزد، خوزستان و البرز) مشاهده شد. روند صعودی یا شروع پیک در ۱۱‌استان (زنجان، آذربایجان غربی، ایلام، اصفهان، قزوین، فارس، خراسان‌رضوی، قم، گلستان، گیلان و مازندران) مشاهده شد. به نظر می‌رسد پنج استان (کرمانشاه، بوشهر، آذربایجان‌شرقی، سمنان و مرکزی) اخیراً پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند. در پنج استان (اردبیل، کهگیلویه‌و‌بویراحمد، خراسان‌شمالی، سیستان‌و‌بلوچستان و همدان) ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند. شما نیز می‌توانید برای اطلاع از روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی در چند روز اخیر به وب‌سایت کمیته اپیدمیولوژی کووید‌۱۹ به آدرس http.//corona.behdasht.gov.ir
مراجعه کنید.

تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۴
شناسه مطلب : 17113
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی