تولید فصل ششم سریال محبوب پایتخت آغاز شده است. براساس اعلام تهیه کننده این سریال در فصل ششم تغییرات مهمی رخ خواهد داد. به گفته الهام غفوری در فصل ششم شخصیت بابا پنجعلی حذف می‌شود و شخصیت بهبود به سریال باز می‌گردد.
به گزارش فرارو، پیشتر محسن تنابنده نویسنده و از عوامل اصلی سریال از احتمال حذف کاراکتر بابا پنجعلی سخن گفته بود. تهیه کننده سریال گفت: «آقای تنابنده اعلام کرده بودند که نقش داشت تکراری میشد و با ویژگی‌هایی که برایش رسم شده بود امکان طراحی موقعیت و شوخی جدید نداشت و دست و بال نویسنده را می‌بست.»
علیرضا خمسه بازیگر با تجربه نقش بابا پنجعلی را در این سریال بر عهده دارد.
او از حذف شخصیت بابا پنجعلی ابراز بی اطلاعی کرده و گفته است: «هنوز از طرف عوامل این سریال به من درباره حذف یا ادامه همکاری‌ام با مجموعه پایتخت اطلاع نداده‌اند. با این حال من برای گروه سازنده پایتخت آرزوی موفقیت می‌کنم و امیدوارم «پایتخت ۶» به شیرینی قسمت‌های قبلش باشد.»
الهام غفوری درباره نحوه حذف بابا پنجعلی گفته که در فصل جدید سریال مدتی از مرگ او گذشته است.
اما علیرضا خمسه در این باره گفته است: «خشایار الوند که زنده بود دلش می‌خواست «باباپنجعلی» فوت کند و روحش بیاید پیش ارسطو یا نقی، زیرا در این صورت روح می‌توانست مقاطع مختلف سنی را بازی کند و جوانی‌ها و کشتی گرفتن‌های او را ببینیم، اما آقای تنابنده یکی از گزینه‌هایشان این بود که «بابا پنجعلی» فوت شده و اصلاً حضور نداشته باشد.»
بازگشت “بهبود” به پایتخت هم اهمیت بالایی دارد، در قسمت قبلی سریال مرگ بهبود اعلام شد، حالا باید دید که او را چگونه به سریال باز می‌گردانند. مهران احمدی بازگر نقش بهبود بود که ظاهرا در فصل جدید نیز ایفای این نقش بر عهده اوست.
“بهبود” کاراکتر یک محیط بان را در این سریال دارد. در قسمت پیشین سریال اینگونه روایت شد که بهبود طی سفری به آفریقا دچار بیماری سارس شده و از دنیا رفته است.
بنا به گفته الهام غفوری سریال پایتخت در تعطیلات نوروز سال ۹۹ از تلویزیون پخش خواهد شد. به گفته او ” پاییز پیش تولید را آغاز کرده و از اوایل آذر وارد مرحله فیلمبرداری می‌شویم و امیدوارم که بتوانیم رضایت مخاطبان را جذب کند.”
فصل ششم سریال پایتخت زیر سایه درگذشت خشایار الوند قرار گرفته است. خشایار الوند نویسنده اصلی فصل‌های پیشین این سریال بود. او اسفند ماه سال گذشته به شکلی ناگهانی و بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت. در آن زمان روند ساخت فصل جدید پایتخت آغاز شده بود که با مرگ الوند متوقف شد.
حالا به نظر می‌رسد این محسن تنابنده است که نویسنده اصلی سریال خواهد بود. او بازیگر نقش “نقی” شخصیت اصلی سریال را هم بر عهده دارد.
کارگردان مجموعه پایتخت سیروس مقدم است.
ریما رامین فر(هما سعادت)، احمد مهرانفر(ارسطو عامل)، بهرام افشاری(بهتاش فریبا)، هدایت هاشمی (اوس موسی)، نسرین نصرتی (فهیمه معمولی)، هومن حاجی عبدالهیی (رحمت الله امینی) و … از بازیگران اصلی این سریال هستند.
فصل پنجم پایتخت تجربه متفاوتی برای عوامل این سریال محبوب تلویزیون به حساب می‌آمد. این تجربه متفاوت با حواشی نیز همراه بود.
در فصل پنجم سیر داستان رنگ و بوی سیاسی گرفت و با توجه به اینکه بخش‌های از قصه در ترکیه و سوریه رقم خورد و پای داعش به میان آمد، عده‌ای معتقد بودند که سریال شعاری و تبلیغاتی شده است. منتقدان دلیل این مسئله را تهیه کننده آن یعنی موسسه اوج وابسته به سپاه پاسداران دانستند.در کنار این مسئله، موضوعات دیگری نیز وجود داشت. بحث خواستگاری از سارا و نیکا (دختران نوجوان خانواده نقی معمولی در پایتخت ۵) مطرح شد، برخی فعالان حقوق کودکان به شدت به طرح موضوع ازدواج دختران نوجوان سریال پایتخت انتقاد کردند و معتقد بودند که این ترویج ازدواج کودکان است.

در واکنش به انتقادات محسن تنابنده آن‌ها را رد کرد و مخاطبان را دعوت کرد که تا پایان سریال صبر کنند.
از دیگر حواشی فصل پنجم سانسور قسمت‌های از رقص بازیگران بود. قسمت‌های سانسور شده به شکل وسیعی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد.
پس از فصل پنجم سریال انتشار لیست دستمزد‌های بازیگران و عوامل پایتخت مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت. پرداخت‌های نجومی به بازیگران سریال صدای برخی‌ها را درآورد.
فصل پنجم سریال پایتخت با وجود جنجال‌های فراوان آن مانند فصل‌های پیشین همچنان پر مخاطب بود. حتی عده‌ای معتقد بودند بهتر از فصل‌های پیشین هم بوده است.
«پایتخت ۵» در جشنواره جام جم با ۷ کاندیدا رکوردار دریافت جایزه شد، نهایتا هم به عنوان سریال منتخب مردم برگزیده شد.
سریال پایتخت جزو معدود سریال‌های تلویزیون است که پخش آن از نوروز سال ۹۰ آغاز شده و فصل‌های بعدی آن ساخته شد. این سریال در تمام این هشت سال جزو محبوبترین تولیدات تلویزیونی بوده است. پایتخت ۲ در ایام نوروز ۹۲ ساخته شد، پایتخت ۳ در سال ۹۳، پایتخت ۴ در رمضان سال ۹۴ تولید شد و پایتخت ۵ پس از سه سال در نوروز ۹۷ پخش شد.
سریال پایتخت جدا از حواشی که در هر فصل دارد، یک انتقاد ثابت همیشگی هم دارد و آن هم استفاده از لهجه مازندرانی است. از فصل اول سریال تاکنون این موضوع مورد انتقاد برخی اهالی استان مازندران بوده است. با این حال این انتقاد جدی و فراگیر نیست.

تاریخ انتشار : ۶ مرداد ماه ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۸
شناسه مطلب : 6851
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی