روحانی: می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم
رئیس‌جمهور گفت: می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم. یکی از راه‌ها تبدیل آن به پتروشیمی است. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، پیش از ظهر امروز (پنجشنبه، 16 مرداد 99) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت، گفت: با شرایط امروز بورس، صندوق‌های ما می‌تواند فعال‌تر شود.

وی با تأکید بر اینکه می‌خواهیم از صادر کردن نفت خام فاصله بگیریم، اظهار داشت: برای این کار یکی از راه‌ها این است که آن را تبدیل به پتروشیمی کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بخش دولتی به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن این طرح‌ها باید کم‌کم کنار بروند و صاحب سهام باشد، این برای آینده فعالیت آنها ثمربخش‌تر است.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: جای خوشحالی است که باز خداوند به زحمتکشان این مرز و بوم، مهندسین و مدیران عزیز توفیق داد تا امروز شاهد سه طرح بسیار مهم برای اقتصاد کشور، خودکفایی و درآمد ارز صادرات غیر نفتی کشور باشیم.

وی با بیان اینکه همه اینها در کنار اشتغال که برای جوانان عزیز ما ایجاد می‌‌کند، مهم است، گفت: در کنار این طرح‌ها ما افتتاحیه طرح کاتالیست داشتیم که آن هم برای ما بسیار مهم بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در تولید کاتالیست به دلیل اینکه ما نیازمند بودیم، از خارج این کاتالیست را تأمین می کردیم و امروز در بخش بزرگی ما به خودکفایی رسیدیم و روی پای خود ایستادیم.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه این افتتاح برای ما خوشحالی مضاعف داشت، گفت: ما همواره تأکید کرده‌ایم که می‌خواهیم از صادرات نفت خام فاصله بگیریم و به جای اینکه نفت و گاز را به صورت خام صادر کنیم، آن را تبدیل به فرآورده‌های با ارزش کنیم؛ یکی از آنها بحث پتروشیمی است که خوشبختانه در زمینه پتروشیمی ما شاهد یک تحول بسیار بزرگ هستیم.

وی اظهارداشت: روزهای بسیار سختی را می‌گذرانیم، فشار دشمن بر ما بسیار سنگین است، فشار کرونا را داریم و در کنار فشار کرونا، تحریم را داریم و در کنار تحریم، تحریف را داریم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در کنار تحریف، تهدید را داریم و در کنار همه اینها دشمنانی داریم که در رسانه‌های ایرانی و خارجی می‌خواهند مردم را دلسرد کنند، اما در برابر همه آنها امید، اعتماد، ایمان، تلاش، وحدت و هماهنگی را داریم.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: افتتاح‌های امروز در مجموع شامل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می‌شود، این نشان می‌دهد که ما در این شرایط سخت اقتصادی کار بسیار بزرگ و مهمی را به ثمر رسانده‌ایم.

وی تأکید کرد: اینکه وزیر نفت در مقدمه بحث توضیح داد که ما در سال ۷۶ کل تولید پتروشیمی کشور حدود یک میلیارد دلار بوده و در آغاز دولت تدبیر و امید یعنی سال ۹۲ حدود ۱۱ میلیارد دلار بوده است، به همین صورت در حال پیشرفت هستیم و شاهد یک جهش بزرگ تا پایان امسال و سال آینده هستیم که تولید کشور ما را در زمینه پتروشیمی به دو برابر می‌رساند و امسال، ۱۷ طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تعدادی از آنها را افتتاح کردیم و ۱۳ طرح باقیمانده است، در حال انجام ریل‌گذاری و سرمایه‌گذاری لازم برای جهش سوم در تولید پتروشیمی هستیم که انشاء‌الله در سال  ۱۴۰۴ به ثمر می‌رسد.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: امیدواریم جهش سوم پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به ثمر برسد که از ۱۱ میلیارد دلار سال ۹۲ که الآن این رقم را به ۲۵ میلیارد دلار نزدیک کرده‌ایم، در جهش بعدی فراتر برویم.

وی تأکید کرد: همه بخش‌هایی که امروز سرمایه‌گذاری می‌کنند، البته خطاب بنده بیشتر به بخش دولتی است. به تدریج بعد از سرمایه‌گذاری و به ثمر رساندن باید کنار بروند و صاحب سهام باشند و مدیریت این بخش‌های اقتصادی را کنار بگذارند و این می‌تواند برای آنها اطمینان‌بخش‌تر و بهتر باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروزه می‌بینیم که قوای کشور، نیروهای مسلح، مردم در سایه هدایت‌های رهبری شاهد یک وحدت، اتحاد و هماهنگی هستند، گفت: در این زمینه رسانه‌ها می‌توانند بسیار نقش داشته باشند.

حجت‌الاسلام روحانی اضافه کرد: خبرنگاران در این زمینه می‌توانند بسیار نقش داشته باشند و به آنان تبریک می‌گویم و به وزیر ارتباطات دستور می دهم مثل سال گذشته امسال هم به مناسبت روز خبرنگار، هدیه‌ای تقدیم خبرنگاران بشود و اینترنت رایگان در اختیار آنها، مشابه پارسال به عنوان هدیه تعلق گیرد.

وی تأکید کرد: می‌خواهم به خبرنگاران عزیز تبریک بگویم که این ایام به نام آنهاست، درود می‌فرستیم به آن خبرنگارانی که جان خود را دادند و شهید شدند و یا خبرنگارانی که در دوران کرونا جان خود را از دست دادند.

رئیس‌جمهور افزود: برای نشاط مردم کارهایی انجام شد که از آن طرف دشمنان می‌خواهند نشاط ما را بگیرند و ما را مأیوس کنند؛ رسانه‌های داخلی و خبرنگاران عزیز ما رسالت بسیار سنگینی دارند و آن ایجاد امید، اعتماد و نشاط یعنی سرمایه بزرگ اجتماعی برای آینده کشور عزیز ما است.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: یکی از راه‌های تأمین ارز این است که تولید ما به‌گونه‌ای باشد که ما کشور را از ارز بی‌نیاز کند، در ساخت قطعات و در ساخت تولیداتی که مورد نیاز ما است،  خوشبختانه امروز شاهد تحول در کشور در سال‌های بسیار سخت تحریم اقتصادی هستیم.

وی تصریح کرد: امروز دیدیم که یک بخش پتروشیمی ما با سرمایه‌گذاری فرهنگیان عزیز افتتاح شد که این برای ما بسیار خوشحال‌کننده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به هر حال آنهایی که کارمند هستند و حقوق ثابت دارند، حالا فرهنگیان که جای خود را دارند؛ به خاطر جایگاه بلند و منزلتی که دارند، اما کل کارمندان دولت حقوق ثابتی دارند و وقتی بازنشسته می‌شوند، این حقوق ثابت و کمتر می‌شود و باید چیزی در کنار آن باشد که در دوران بازنشستگی آن را جبران کنند و آن هم صندوق‌هایی است که امروز فعال است که می‌توان با شرایطی که بورس ما فراهم می‌کند، این صندوق‌ها فعال‌تر شود.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: جوانان دانشمند خود ما این طراحی را انجام دادند و خوشبختانه به ثمر نشسته است، اینجا برای ما خوشحالی مضاعف است که شرکت‌های دانش‌بنیان امروز فعال هستند، امروز در همه زمینه‌ها شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند و بحمدالله در بسیاری از زمینه‌ها در حال رسیدن به خودکفایی هستیم.

تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۶
شناسه مطلب : 17820
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی