خیر‌مقدم دوباره به خندوانه
فصل آشتی چندجانبه میان صداوسیما، مردم و حتی رسانه‌های اصلاح‌طلب با رامبد جوان فرا رسیده است

 

گزارش فاطمه ترکاشوند / خندوانه، پاییز به تلویزیون بازمی‌گردد. این خبری بود که رامبد جوان چند روز پیش در اینستاگرامش اعلام کرد تا نقطه پایانی بر چالش‌های مزمن چندجانبه میان خودش با مردم، مردم با صداوسیما و صداوسیما با خودش بگذارد. حالا در روزهایی که کرونا تعطیلی‌ها و خانه‌نشینی‌های اجباری را به مردم تحمیل کرده، همه طرفین ماجرا دوست دارند دلخوری‌ها و حواشی را پشت سر بگذارند و دست آشتی بدهند تا موفق‌ترین برنامه سرگرمی و طنز به تلویزیون بازگردد و عجب آنکه این اتفاق حتی شامل رسانه‌های منتقدی که مدت‌ها حمله به جوان را در افکار عمومی، مدیریت می‌کردند هم شده است.

شاید خیلی به نظر نیاید اما آخرین باری که خندوانه غیرتکراری از تلویزیون پخش شد به قسمت پایانی ویژه‌برنامه نوروز آن در شانزدهم فروردین‌۹۸ برمی‌گردد. برخی از جمله خود رامبد جوان آن زمان از پایان همیشگی این برنامه خبر دادند اما به‌زودی با هجوم بحران‌هایی چون سیل، گمانه‌زنی‌ها از آغاز دوباره تولید فصل هفتم خندوانه خبر دادند. تاجایی که سید‌علی احمدی، تهیه‌کننده خندوانه، اردیبهشت‌ماه همان سال ابراز امیدواری کرد که این برنامه پس از پایان ماه صفر در حدود آبان‌ماه به کنداکتور شبکه نسیم بازگردد.

در مقوله کانادا، آن‌ها تا جایی که می‌خورد زدند!
اما اندکی نگذشت که رسانه‌ها خبر سفر یا مهاجرت احتمالی جوان و همسرش نگار جواهریان به کانادا را منتشر کردند. خردادماه معمولاً پر خبر ایران با این اتفاق، حسابی داغ شد و بسیاری به جوان به خاطر انتخاب کشوری دیگر برای به دنیا آمدن فرزندش، آن هم پس از آن همه شعار ایران‌دوستی در خندوانه به شدت تاختند. به نظر می‌رسید تلویزیون عنصر مهمی را به لحاظ روانی در میان افکار عمومی از دست
داده است.
یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب که پیشتر در مردادماه‌۹۷ هم با جلد کردن کاریکاتوری از رامبد، به طعنه تیتر «پوپولیسم در تلویزیون» را برای گزارشی از مسابقه «خنداننده شو» انتخاب کرده بود، دوباره عکسی از جواهریان و همسرش را جلد کردند که در آن رامبد داشت، به روبه‌رو اشاره می‌کرد و دوتایی با هم می‌خندیدند.ابتدای این تحلیل اینطور نوشته شده بود: «ماجرا از آنجا شروع شد که بیش از ۴۰‌میلیون نفر ۷۱۳‌شب در ۶فصل خندوانه با رامبد جوان همراه شدند، خندیدند و فکر کردند حال‌شان خیلی خوب است؛ خندیدند و فکر کردند ایران جای خوبی برای زندگی است یا می‌تواند باشد؛ خندیدند و فکر کردند ایرانی‌ها باحال‌ترین مردم جهانند و مهم‌تر از همه خندیدند و فکر کردند تنها نیستند. […] اما حالا بسیاری دچار شک و دوگانگی شده‌اند، شاید
زیر پایشان خالی شده و فکر می‌کنند همه آنچه که رامبد جوان در خندوانه می‌گفت، بازی بود، فریب بود و خیلی بدبینانه و بی‌رحمانه «چیزی نبود جز کاسبی برای بستن قراردادهای میلیاردی و رفتن به خارج از کشور».» این تحلیل سپس صحبت جوان در ویدیویی را که در حاشیه جشنواره مونترال کانادا پخش شده بود و می‌گفت «منتظر آمدن بچه هستم و دارم کیف می‌کنم!» مصداق «نمک بر زخم» دانست.

حاشیه خارج بیشتر از حاشیه ایران بود
این حاشیه بزرگی برای خندوانه محسوب می‌شد که هنوز بسیاری از مردم به علاوه مدیران تلویزیون با تولید دوباره‌اش امیدوار بودند. برخی رسانه‌ها هم تلاش کردند اقدام جوان را توجیه کنند و با تکذیب مهاجرت او به خارج از کشور، مسأله انتخاب تولد فرزندش را به تابعیت خانواده جواهریان در کانادا و موکول بودن این تصمیم به انتخاب شخصی هر فرد، حواله دهند و زیاد هم به جوان سخت نگیرند تا شاید راه بر موفق‌ترین ریلیتی‌شوی طنز تلویزیون بسته نشود.
هنوز کل ماجرا بخشودنی به نظر می‌آمد تا اینکه عکس بی‌حجابی از نگار جواهریان در فضای مجازی منتشر شد و امید بخش امیدوار در میان مدیران صداوسیما را ناامید و خوشبینیِ مردم خوش‌بین را هم مکدر کرد. این حاشیه، کمی جدی‌تر به حساب می‌آمد و حملات متعدد برخی کاربران به صفحه رامبد جوان در اینستاگرام، او را هم حسابی دلخور و خسته کرده بود.
روزهای عافیت‌طلبی تو، روزهای بی‌دغدغه‌تر من
پاییز‌۹۸ گذشت و نه خندوانه‌ای تولید شد و نه پخش. حالا زمستانی از راه می‌رسید که تراکم بحران‌های آن فرصتی برای یادآوری خندوانه برای کسی باقی نمی‌گذاشت. دی و بهمن با چند اتفاق نفس‌گیر گذشت و در حالی که مردم انتظار می‌کشیدند با عبور از انتخابات و نزدیک شدن به نوروز، فضای کشور اندکی آرام‌تر شود، کرونا از راه رسید. دهم اسفندماه، جوان باز هم در اینستاگرامش خوش‌خبر نبود. او نوشت: «فصل جدید خندوانه بماند برای روزهایی که بی‌دغدغه‌تر زیر یک سقف جمع می‌شویم. بماند برای روزهایی که با خیال آسوده، نفس عمیق می‌کشیم. بماند برای روزهایی که اگر یکی از ما عطسه کرد، دیگران با صدای بلند به او بگویند: عافیت باشه. بماند برای روزهایی که من و گروهم هم دل خوش داشته باشیم که بخواهیم با شما تقسیم کنیم. بماند برای روزهای بهتر. خندوانه بماند برای روزهایی دورتر. به امید عافیت، سعادت و همدلی.» به نظر می‌رسید او دلخور است. باز هم برخی رسانه‌ها این تصمیم رامبد را به عافیت‌طلبی او و کنار کشیدنش از همراهی با مردم در بحرانی عمومی تعبیر کردند. ولی این بار او تسلیم حواشی نشد و کنشگرانه‌تر به صحنه‌آمد. جوان سعی کرد با همه سختی‌های موجود برنامه «خونه‌بازی» را تا پایان سال سخت‌۹۸ روی اینستاگرامش پوشش دهد. او با ظاهری جدید و صورتی پوشیده از محاسن سیاه و سفید ظاهر شد اما در همان شب اول باوجود عبور تعداد کاربران لایو از ۱۰هزار نفر، مشکلات عدیده هم در سرعت اینترنت و هم در پخش آیتم‌ها، اجازه نداد که طرح جوان به موفقیتی جدی نائل شود. و بنابراین به نوروز‌۹۹ نرسید.

استندآپ‌شوی اینترنتی، استندآپ‌شوی تلویزیونی
پس از آن پای طرحی دیگر به میان کشیده شد. اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری، زمزمه مسابقه جدیدی به نام «استندآپ‌شوی آنلاین» پیچید. سی‌ویکم تیرماه جوان به جشن تولد یک‌سالگی دخترش نوردخت می‌رسید و همان حوالی هم در اینستاگرامش اعلام کرد که اسامی راه‌یافته‌گان به مرحله نهایی مسابقه استندآپ‌شو که پیش از این باید با ارسال ویدیوهای سه‌دقیقه‌ای استعداد و توان‌شان را نشان می‌دادند و در مسابقه شرکت می‌کردند، مشخص شده است.
بر این اساس ۱۲‌نفر به مرحله نهایی راه یافتند و قرار شد برنامه‌ای جدی با داوری ویشکا آسایش، سروش صحت و خودش جلوی دوربین برود تا نهایتاً از کانال‌های اینترنتی پخش شود.
ولی جهت نگاه‌های علاقه‌مند که به شبکه‌های اینترنتی دوخته شده بود، به سرعت عوض شد. جوان در پستی که اواخر هفته گذشته در اینستاگرامش گذاشت ضمن اعلام این که سریالی را به نام «شاخ» برای شبکه نمایش خانگی جلوی دوربین می‌برد و به همراه همدردی با مردم بیروت به علت انفجار اخیر، درباره استندآپ‌شوی آنلاینش هم نوشت: «با عذرخواهی از همه عزیزانی که در استندآپ‌شو با ما همراه بودن، داورهای محترم سرکار خانم ویشکا آسایش و سروش صحت عزیز، همه همکاران و عوامل پشت صحنه، تمام شرکت‌کننده‌های محترم و دوستانی که برای شرکت در مسابقه ویدیو ارسال کرده بودن، اسپانسرهای محترم و تماشاچیانی که منتظر پخش برنامه بودن، مسابقه اینترنتی استندآپ‌شو تعطیل شد و احتمالاً به خندوانه که حدودای آبان‌ماه پخش خواهد شد منتقل می‌شه. با نام خنداننده‌شوی‌۳ و البته بزرگتر، خفن‌تر و با فرصت بیشتر برای کمدین‌های جوان. به احتمال زیاد به تعداد پذیرفته‌شدگان هم اضافه خواهد شد. چه جوریش رو بعداً می‌گم.»

فصل آشتی: دلخوری‌های ما، کتک‌های آن‌ها
اما پس از یک سال و اندی ظاهراً هنوز هم حاشیه دست از سر جوان و خندوانه‌اش برنمی‌دارد. برخی رسانه‌ها این تغییر بستر پخش آخرین برنامه رامبد جوان و پیوستنش به فصل جدیدی از خندوانه را محصول تصمیمات و سیاست‌گذاری اخیر ساترا و تحت نظارت قرار گرفتن شبکه‌های اینترنتی ذیل قوانین صداوسیما دانستند. اما ساترا هم سریعاً این شایعات را تکذیب و به خبرنگار تسنیم اعلام کرد که توقف
«استندآپ شو»ی رامبد جوان بر‌اساس تصمیمات ساترا نبوده و اطلاعی از آن ندارد. البته درخواستی هم به‌طورکامل ندادند و مدارک‌شان تکمیل نبوده است.
حالا اما پس از تمام بحران‌هایی که از آن‌ها عبور کردیم و بحران‌های دیگری که به آن‌ها وارد شده‌ایم، جهت و رویه برخی رسانه‌ها نسبت به خندوانه و رامبد جوان تغییر کرده است. حالا بحران‌های ارزی، سکه‌ای و افزایش قیمت‌های لوازم ضروری که علاوه بر تحریم‌ها غالباً به مدیریت دولت هم بازمی‌گردد، برخی مطبوعات حامی دولت را به این نتیجه رسانده است که حمایت از خندوانه و جوان، آنقدرها هم که فکر می‌کردند تلخ و سخت نیست. حالا روهایی که رسانه‌های معاند خارج‌نشین جوان را به‌خاطر دعوت از جانبازان دفاع مقدس مورد حمله
قرار می‌دادند، گذشته است و روزهایی که خندوانه به‌خاطر برآمدن یک کمدین ناموفق بر‌اساس رأی مردم به پوپولیسم محکوم می‌شد، سرآمده و شاید کسانی هم که از سفر کانادا و حواشی آن سرخورده شده بودند، دیگر تصمیم به اغماض گرفته باشند. شاید بازگشت خندوانه در عصر یخبندان و حمایت از رامبد جوان دست‌کم به امتحانش بیرزد.

تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۳
شناسه مطلب : 17977
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی