حکم پرونده اکبر طبری، متهم دانه‌درشت اقتصادی صادر شد: 31 سال حبس تعزیریحکم اکبر طبری
در عنوان اتهامی تحت عنوان پولشویی اکبر طبری به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و قریب به ۶۰۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ضبط اموال موضوع پولشویی محکوم شده است.
صبح دیروز به‌خاطر قتل عمد نوید افکاری قصاص شد
گروه سیاسی: سرانجام پرونده اکبر طبری با همه فراز ‌و‌ نشیب‌هایش به ایستگاه پایانی خود رسید. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان این پرونده که برخی از آن به عنوان مهم‌ترین پرونده مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز یاد می‌کنند ۱۸ خردادماه سال جاری برگزار شد و سرانجام بعد از برگزاری ۱۴ جلسه بررسی اتهامات اکبر طبری، معاون سابق قوه‌قضائیه، روز گذشته سخنگوی قوه‌قضائیه خبر از صدور رای متهمان این پرونده داد؛ پرونده‌ای که لیست انبوه اتهامات و حضور اشخاص متعددی از جمله تعدادی از قضات، بدهکاران بانکی و… آن را تبدیل به یکی از حساس‌ترین پرونده‌های چند سال اخیر نزد افکار عمومی کرد. اما شاید بتوان مهم‌ترین حاشیه این پرونده را مربوط به متهمی دانست که روز گذشته حکمی در غیاب وی صادر نشد؛ قاضی منصوری، متهم ردیف نهم این پرونده که نامش در نخستین جلسه بررسی اتهامات اکبر طبری مطرح شده بود که سابقا قاضی اجرایی لواسان بوده است. در همین زمینه نماینده دادستان در تشریح عناوین اتهامی متهم ردیف دوم پرونده، حسن نجفی گفته بود: حسن نجفی که با دستگیری متهم اصلی پرونده به خارج از کشور متواری شد، به مشارکت در تشکیل شبکه چند نفری در امر ارتشا، پرداخت رشوه به اکبر طبری و پرداخت رشوه به غلامرضا منصوری قاضی وقت اجرایی لواسان به مبلغ ۵۰۰ هزار یورو متهم است. با این حال چند روز بعد از طرح نام وی در جلسات بررسی اتهامات اکبر طبری بود که خبر خودکشی وی در یکی از هتل‌های رومانی به حساسیت‌های عمومی نسبت به این پرونده افزود. در این میان برخی مباحث رد و بدل شده در جریان دادگاه طبری تبدیل به عباراتی مشهور در ادبیات عامه جامعه شد، از جمله زمانی که طبری در واکنش به اتهامات وارد شده به وی مدعی وجود رفقایی شد که اگر بخواهد تمام لواسان را نیز به نامش می‌کنند! پس از این گفته طبری بود که نماینده دادستان در جواب وی گفت: «آقای طبری گفت این افراد دوست داشتند به من پول بدهند؛ کاملا درست است، آقای طبری محبوب دل‌های متهمان اقتصادی بود».
با تمام این حواشی سرانجام روز گذشته غلامحسین اسماعیلی از صدور حکم ۳۱ سال حبس برای اکبر طبری خبر داد و گفت: بعد از برگزاری جلسات متعدد دادگاه کیفری یک استان تهران و استماع مدافعات متهمان و وکلای آنها در نهایت دادگاه رای خود را درباره پرونده اتهامی اکبر طبری صادر کرد. وی با بیان اینکه رای هنوز غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است، ادامه داد: بعد از تصمیم‌گیری دیوان عالی کشور توضیحات بیشتری را ارائه خواهم کرد ولی از آنجایی که برابر ضوابط و مقررات قانونی در فرآیند رسیدگی به پرونده، مجوز‌های قانونی برای انتشار جزئیات جلسه دادگاه و موارد اتهامی اعلام شده بود، مجاز هستیم محکومیت صادره از ناحیه دادگاه را نیز اعلام کنیم. سخنگوی قوه‌قضائیه ادامه داد: اکبر طبری در این پرونده ۱۰ عنوان اتهامی داشت که در ۸ مورد دادگاه وی را مجرم شناخت، در ۲ عنوان اتهامی مجرمیت وی برای دادگاه به اثبات نرسید. اسماعیلی افزود: اکبر طبری بابت تشکیل شبکه چند نفره ارتشا با وصف سردستگی و اخذ رشوه‌های متعدد به ۳۱ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از ارتشا و انفصال دائم از خدمات دولتی و بیش از ۴۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است. سخنگوی قوه‌قضائیه یادآور شد:
در عنوان اتهامی تحت عنوان پولشویی اکبر طبری به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری و قریب به ۶۰۰ میلیارد ریال جزای نقدی و ضبط اموال موضوع پولشویی محکوم شده است. وی با اشاره به برخی عناوین ضبط اموال ناشی از ارتشا در پرونده گفت: حکم ضبط ۳ دستگاه آپارتمان مسکونی در برج روما در کامرانیه تهران، یک واحد به مساحت ۶۳۳ متر، واحد دیگر به مساحت ۳۸۸ متر و واحد سوم به مساحت ۳۸۰ متر صادر شده است. سخنگوی قوه‌قضائیه ادامه داد: همچنین یک واحد آپارتمان در خیابان پاسداران در یکی از برج‌های مجلل به مساحت ۶۳۳ متر از ناحیه دادگاه مورد ضبط قرار گرفته است. اسماعیلی یادآور شد: ۵ قطعه زمین در شهرستان بابلسر که تبدیل به یک باغ‌ویلای بسیار بزرگ شده و ویلایی مجلل در آن ساخته شده هم مورد ضبط قرار گرفته است. وی بیان داشت: یک قطعه زمین مشجر به مساحت ۱۶۷۵ متر در نجارکلای لواسان نیز مورد ضبط قرار گرفته است. همچنین یک واحد آپارتمان اداری به مساحت ۱۰۸ متر در مجتمع اداری سانا و یک قطعه زمین به مساحت ۳۰۰ متر در بلوار کریم‌خان زند و طبقات ۵ و ۶ ساختمان احداثی در بلوار کریم‌خان زند به عنوان بخشی از اموال و وجوه ناشی از ارتشاست که از ناحیه دادگاه حکم به ضبط آنها صادر شده است. سخنگوی قوه‌قضائیه افزود: در مجموع این متهم به قریب هزار میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است و علاوه بر آن به حدود ۱۷۹ میلیارد ریال ضبط وجوه نقدی که بابت ارتشا اخذ کرده و املاکی که اشاره کردم، محکوم شده است. اسماعیلی بیان داشت: در ۶ مورد دیگر به تناسب عناوین اتهامی، دادگاه بر اساس ضوابط و مقررات قانونی حکم به مجازات حبس و جزای نقدی صادر کرده است. وی یادآور شد: در صورت قطعی شدن این دادنامه، بر اساس قانون، مجازات اشد که ۳۱ سال حبس و ضبط اموال ناشی از ارتشا و جزای نقدی و انفصال ابد از خدمات دولتی است، قابل اجراست. سخنگوی قوه‌قضائیه با اشاره به حکم محکومیت سایر متهمان این پرونده تصریح کرد: فرهاد مشایخ‌فریدون به جرم مشارکت در تشکیل شبکه چند‌نفره ارتشا با لحاظ مساعدت و همکاری که در کشف جرم کرده است و با تخفیفات موردنظر دادگاه به ۱۵ سال حبس تعزیری و جزای نقدی محکوم شده است. وی افزود: درباره رسول دانیال‌زاده به جرم مشارکت در شبکه ارتشا به لحاظ اینکه بعد از تشکیل پرونده به کشور بازگشت و در فرآیند دادرسی شرکت کرد، دادگاه تخفیفاتی را اعمال کرده و با لحاظ این تخفیفات به ۱۵ سال حبس محکوم شده است. اسماعیلی گفت: بیژن قاسم‌زاده‌سنگرودی به جرم تاثیر دادن نفوذ افراد و همچنین دریافت رشوه به انفصال دائم از خدمات دولتی و ۱۰ سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از ارتشا و جزای نقدی و حمیدرضا علیزاده به اتهام مشابه به ۱۰ سال حبس تعزیری و ضبط مال ناشی از عمل مجرمانه و جزای نقدی محکوم شده است. سخنگوی قوه‌قضائیه یادآور شد: دیگر متهمان این پرونده هم محکومیت‌هایی حاصل کردند و این بخشی که مورد رای قرار گرفته یک بخش پرونده است و بخش دیگر در همین دادگاه مفتوح است، بویژه نسبت به کسانی که الان در خارج از کشور هستند دادگاه هنوز رای نداده و متعاقبا رای خود را صادر خواهد کرد. بخش سوم پرونده هنوز در دادسرا در مرحله تکمیل تحقیقات است و بعد از تکمیل تحقیقات چنانچه دادسرا عقیده‌ای به مجرمیت داشته باشد، پرونده را جهت ادامه رسیدگی به دادگاه ارسال خواهد کرد.
******
نوید افکاری قصاص شد
گروه سیاسی: حکم قصاص نوید افکاری، متهم به قتل که سال ۹۷ فردی را با ضربه چاقو به قتل رسانده بود صبح دیروز در زندان عادل‌آباد شیراز به مرحله اجرا درآمد. به گزارش «وطن امروز»، حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس روز گذشته درباره پرونده متهم قصاص‌شده که بعد از پیگیری رسانه‌ها مشخص شد نوید افکاری بوده است، اظهار داشت: این متهم ۴۶ روز پس از ارتکاب جنایت در شهریورماه ۹۷ دستگیر و پرونده وی پس از تکمیل تحقیقات توسط بازپرس ویژه قتل در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با صدور قرار جلب به دادرسی معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک استان فارس ارسال شد.
رئیس کل دادگستری استان فارس افزود: پس از برگزاری جلسه علنی رسیدگی به این پرونده، شعبه اول دادگاه کیفری یک استان که با حضور ۲ قاضی تشکیل شد متهم اصلی پرونده را به قصاص نفس محکوم کرد.
 این مقام ارشد قضایی استان فارس بیان داشت: پس از این نیز رأی صادره با اعتراض وکیل مدافع متهم در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی شد که در نهایت حکم صادره مبنی بر قصاص نفس قطعیت یافت و پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیای دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد. گفتنی است روند رسیدگی به این پرونده از سال ۱۳۹۷ آغاز شده بود که تا ابتدای امسال به طول انجامید.
قصاص نوید افکاری در حالی روز گذشته اجرا شد که پس از اعلام خبر صدور حکم قصاص برای وی، هشتگ «اعدام نکنید» از سوی برخی صفحات مجازی منتسب به ضدانقلاب به کار برده شد؛ فضاسازی‌ای رسانه‌ای که با خبر اجرا شدن حکم این متهم در روز گذشته، به آخر خط خود رسید.
از همان ابتدای مطرح شدن پرونده نوید افکاری، از سلبریتی‌های داخلی گرفته تا رئیس‌جمهور آمریکا و حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال(!) سعی کردند با فشار بر قوه‌قضائیه از اجرای حکم قصاص این متهم جلوگیری کنند. اگرچه ورود طیفی از فعالان اجتماعی و گروه‌های سیاسی بدون اطلاع از دانش حقوقی و جزئیات فنی و قضایی این پرونده مایه تعجب بود اما به نظر می‌رسد هدف اصلی سازماندهی این هجمه رسانه‌ای علیه رای صادره قوه‌قضائیه، شکستن اقتدار این قوه و معکوس جلوه دادن جایگاه ظالم و مظلوم است؛ هدفی که چندی پیش نیز در ماجرای اعدام ۳ تن از محکومان حوادث آبان‌ماه سال گذشته پیگیری شد.
* ماجرای نوید افکاری چه بود؟
ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که فردی از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه داعی‌الله مقابل منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.
مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز و دارای ۲ فرزند دختر خردسال و یک پسر نوجوان بود.
پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت: فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده که با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در نهایت به جهت صدمات وارده جان خود را از دست داد.
بنا بر این گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، بر اثر اصابت جسم نوک‌تیز و برنده اعلام کرد.
* بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت متهم 
تحقیقات درباره این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری درباره این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.
بر اساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند: «مقتول را با دوستم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم». همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست‌خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.  پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته اما به لحاظ اینکه تردد فرد موردنظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.
* ادعای شکنجه نوید افکاری
بعد از پخش اعترافات نوید افکاری در صداوسیما، رسانه‌های ضدانقلاب این ادعا را مطرح کردند که نوید افکاری در تماس با اعضای خانواده‌اش از شکنجه خود خبر داده و اظهار داشته است که تحت شکنجه‌های سخت دست به این اعترافات ‌زده است. بعد از مطرح شدن این ادعا، ریاست کل دادگستری استان فارس دستور رسیدگی به این موضوع را صادر کرد. مدتی بعد علیرضا درودچی، مدیر کل پزشکی قانونی استان فارس طی مصاحبه‌ای اظهار داشت: به دنبال دستور ریاست کل دادگستری استان فارس مبنی بر انجام معاینه از نوید افکاری، ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری توسط تیم ویژه ۳ نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رئیس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ‌گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، جراحت و شکستگی استخوان مشاهده نشد.
در همان روز جمشیدی اردکانی، وکیل تعیینی نوید افکاری (وکیل تعیینی به وکیلی می‌گویند که متهم یا محکوم خودش انتخاب می‌کند) نیز در مصاحبه‌ای از ماجرای پیگیری ادعای شکنجه نوید افکاری گفت. وی در این باره اظهار داشت، در دیداری که با نوید افکاری داشته به او گفته که باید به پزشکی قانونی منتقل شود تا مساله ادعای شکنجه درباره او بررسی شود اما افکاری از پذیرش این موضوع امتناع کرده و گفته سالم هستم و شکنجه نشده‌ام. این اظهارات نوید افکاری نیز صورتجلسه می‌شود.
* اعدام نکنید، اسم رمز حمله به قوه‌قضائیه
اقتدار قوه‌قضائیه در هر کشوری ضامن امنیت آن کشور است. وقتی قوه‌قضائیه در جامعه‌ای متزلزل شد و در اجرای احکامش جرأت لازم را به خرج نداد، زمینه قلدرمآبی کسانی که جان و مال مردم را تضییع می‌کنند فراهم می‌شود؛ مساله‌ای که به نظر برخی کارشناسان، هدف اصلی هجمه‌های رسانه‌ای اخیر علیه تصمیمات قوه‌قضائیه بوده است، پروژه‌ای که در ماجرای نوید افکاری هم پیگیری شد.
در پروژه هجمه رسانه‌ای به قوه‌قضائیه، از سلبریتی‌های داخلی تا چهره‌های ورزشی و حتی فدراسیون بین‌المللی فوتبال نیز در آن نقش بازی کردند. آخر سر هم دونالد ترامپ، قاتلی که شخصا دستور ترور شهید سردار سلیمانی را صادر کرد، پای کار حمایت از لغو حکم اعدام نوید افکاری آمد.
دونالد ترامپ در توئیتی در حمایت از نوید افکاری نوشت: از رهبران ایران ممنون می‌شوم اگر «نوید افکاری»، کشتی‌گیر معروف(!) ایرانی را که به خاطر شرکت در اعتراضات(!) به اعدام محکوم شده ببخشند و اعدامش نکنند!
جالب اینکه برخی کاربران آمریکایی زیر این توئیت ترامپ نوشتند که لازم نیست در امور داخلی ایران دخالت کند در حالی ‌که معترضان به رژیم نژادپرست آمریکا در خیابان‌های ایالات متحده کشته می‌شوند.
محمدعلی گرایی، عضو تیم‌ ملی کشتی نیز که مطلبی در حمایت از نوید افکاری منتشر و بعد از مدت کمی آن را حذف کرد، در مصاحبه‌ای با اعلام اینکه «در جریان اصل پرونده نبودم»، گفت: اگر می‌دانستم قتل کرده و محکوم به قصاص است مگر مریض بودم از او حمایت کنم. وی در واکنش به موج‌سواری کانال‌های ضدانقلاب روی حرکت او و سوءاستفاده‌ای که از حرکت او شد، تصریح کرد: واقعیتش خودم خیلی تعجب کردم. من کشتی‌گیر تیم‌ ملی هستم و وظیفه من این است که پرچم ایران را بالا ببرم. قرار نیست بیایم کاری کنم که این شبکه‌های معاند بخواهند سوءاستفاده کنند یا از کاری که من کردم طوری برداشت کنند که حرکت من را برعکس نشان دهند. می‌خواهم به مردم کشورم خدمت کنم.
سخنگوی قوه‌قضائیه نیز چندی پیش نسبت به فعالیت سلبریتی‌ها در مواجهه با حکم قصاص نوید افکاری در یک گفت‌وگوی رادیویی اظهار داشت: «برخی قسم خورده‌اند بدون آنکه تخصصی داشته باشند در تمام موضوعات کشور اظهارنظر کنند. آنها نه قاتل را می‌شناسند و نه مقتول را، نه پرونده را خوانده‌اند و نه از اصل جریان اطلاع دارند».
تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۱
شناسه مطلب : 18318
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی