با بررسی ارقام پاپه پولی و نقدینگی و با احتساب اعطای وام یک میلیون تومانی قرض‌الحسنه به ۱۷ میلیون و ۱۴۹ هزار خانوار از محل منابع بانک مرکزی، می‌توان به این نتیجه رسید که این اقدام دولت حدود ۵ درصد بر حجم نقدینگی و پایه پولی افزوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک مرکزی به‌تازگی به حساب حدود ۱۷ میلیون و ۱۴۹ هزار خانوار وام یک میلیون تومانی واریز کرده است.

با توجه به اینکه این اعتبار از محل منابع بانک مرکزی پرداخت شده است، تاثیر این اقدام بر رشد پایه پولی و نقدینگی قابل بررسی است.

نقدینگی در پایان آذر ماه سال گذشته براساس آخرین آمارهای بانک مرکزی به ۲ هزار و ۲۶۲ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان رسیده بود که نسبت به آذر ماه سال ۹۷ به میزان ۲۸.۲ درصد رشد داشته است. در صورتی که این میزان رشد تا پایان سال ۹۸ حفظ شده باشد، حجم نقدینگی به احتمال زیاد در سطح ۲ هزار و ۴۱۳ هزار و ۸۶۴ میلیارد تومان قرار گرفته است.

حجم پایه پولی هم که تا پایان آذر ماه سال گذشته ۳۱۶ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان بود، با احتساب رشد حدود ۲۶.۷ درصدی، تا پایان سال ۹۸ رقم پایه پولی به ۳۳۹ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان رسیده است.

بدون احتساب تغییرات پایه پولی و نقدینگی در فروردین ماه، در مجموع تاثیر ۱۷ هزار و ۱۴۹ میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی دولت برای ۱۷ میلیون و ۱۴۹ هزار خانوار، ۵.۰۵ درصد بر پایه پولی و حدود ۱۲۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان (۵.۰۵) بر حجم نقدینگی افزوده است.

با توجه به تورم ۴۰ درصدی سال ۹۸، رشد ۵ درصدی پایه پولی و نقدینگی، نمی‌تواند نگرانی بابت آثار تورمی اعطای وام یک میلیون تومانی به‌وجود بیاورد.

تاریخ انتشار : ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۴
شناسه مطلب : 15476
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی