بلبشوی قیمت گذاری و نسخه پیچی در عطاری ها
بلبشوی افزایش قیمت‌های بی‌حساب و کتاب گیاهان دارویی در عطاری‌ها این روزها بیشتر خود را نشان می‌دهد

  «داستان تجویز و نسخه پیچی عطاری ها در کنار بلبشوی افزایش قیمت ها نیز حکایت دیگری دارد. بیمارانی که از داروهای شیمیایی خسته شده اند و برای دوای دردشان به بازار خوش رنگ و لعاب عطاری ها می روند که بیشتر گردانندگانشان تخصصی در این حرفه ندارند و به قول خودشان دوای همه دردها پیش آنهاست.

به گزارش سایت خبری تحلیلی ملت ما به نقل از روزنامه خراسان ، بیماری کرونا نیز باعث شده است برخی عطاری‌ها به نوعی از این شرایط از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و اقدام به افزایش خودسرانه قیمت‌ها کنند.

این موضوعات داد بسیاری از شهروندان را درآورده است و برخی افراد در تماس با پیگیری حرف مردم روزنامه خراسان از افزایش بی سابقه قیمت گیاهان دارویی گلایه کرده و خواستار پیگیری این موضوع شده بودند. خیابان آیت ا… دستغیب در مشهد محل فعالیت بسیاری از عطاری هاست؛ خیابانی که ویترین های پرعطر و بوی عطاری ها و فهرست های انواع گیاهان دارویی از آرام بخش ها، داروهایی برای لاغری و هر چیزی در آنها به چشم می خورد.

داخل یکی از این عطاری ها رفتم تا قیمت چند قلم از گیاهان دارویی را جویا شوم. روی اجناس قیمتی دیده نمی شد. فروشنده “آویشن  را سیری ۲۰”، “بابونه سیری ۱۰”، “بهارنارنج سیری ۱۸” ، “عرق نعناع ۱۳” و “چهل گیاه را ۱۳ هزار تومان” اعلام می کند. از او می پرسم قیمت داروهای گیاهی را اتحادیه تعیین می کند؟ می گوید: هر مغازه ای یک قیمت ارائه می کند. شرکت های مختلف قیمت های خودش را دارد که البته بستگی به جنس و طرف مقابل دارد و فردی که گیاهان دارویی را برای ما می آورد خودش هم قیمت می گذارد. اتحادیه زیاد دخالتی در بیشتر نرخ ها ندارد.

فروشنده که متوجه شده بود خریدار واقعی نیستم با اوقات تلخی می گوید: آقا جان من حوصله ندارم قیمت ها را یکی یکی توضیح بدم برات اگه چیزی می خرید به شما بدهم وقت من رو نگیرید بروید از صنعت و معدن بپرسید. این قیمت هایی که روی اجناس می گذارند روی چه حسابی است.

به یکی دیگر از عطاری ها که فاصله چندانی از مغازه اولی نداشت رفتم. قیمت گیاهان دارویی با همان کیفیت نسبت به مغازه اولی بالاتر بود. (آویشن سیری ۳۰ هزار تومان، بابونه ۱۵، بهارنارنج ۲۵ هزار تومان، عرق نعناع ۱۵ و چهل گیاه هم ۱۷ هزار تومان). حتی او از عرضه ۱۵۰ هزار تومانی بهارنارنج خبر می دهد که در برخی عطاری ها به فروش می رسد. به نظر می رسد با کمی حساب و کتاب سرانگشتی مشخص می شود که هر کدام از عطاری ها قیمت ها را خودشان مشخص می کنند و این صنف متولی خاصی در قیمت گذاری ندارد. حتی آن طور که از گفته های رسول رضائیان، نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان گیاهان دارویی مشهد در گفت وگو با خراسان رضوی پیدا بود در بحث نظارت ها نهادهای نظارتی، موازی یکدیگر با هم کار می کنند و رضائیان در این باره می گوید: گشت های موازی سازمان های مختلف باعث شده من در اتحادیه مطلع نباشم چه اتفاقی در عطاری ها می افتد.

حتی نکته جالب تر این که به گفته کارشناس مسئول بازرسی صمت، قیمت گذاری گیاهان دارویی جزو اولویت ها نیست.»

تاریخ انتشار : ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۵
شناسه مطلب : 19172
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی