اعتراض بازیگران به فساد پنهانی سینما / ترجیح می دهم صحبت نکنم
داستان غم انگیز «فساد» در سینمایی است که شاید در هر حرفه و کار دیگری نیز بیشتر از این عیان و جلوه گر کند ولی وقتی حرف از هنری متعالی زده می شود، هنری که قرار است آدم تربیت کند، نگرانی ها و دلسوزی های آن نیز ناخواسته بیشتر می شود.

برخی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون علارغم تایید پیشنهادهای غیر اخلاقی به بازیگران خانم در ازاء دادن نقش، تهیه کنندگانی که براحتی نقش فروشی می کنند و فسادی که روز به روز بیشتر می شود؛ به خاطر ترس از بیکاری و بایکوت، ترجیح دادند در این خصوص صحبت نکنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حرف تازه ای نیست. دردی است که طی این سال ها بارها توسط دلسوزان به اصطلاح «هنر هفتم» به زبان آورده شده، روزهایی نقل محافل بوده و سرانجام به فراموشی سپرده شده است و هر ازچند گاهی دوباره بر سر زبان ها می افتد.

داستان غم انگیز «فساد» در سینمایی است که شاید در هر حرفه و کار دیگری نیز بیشتر از این عیان و جلوه گر کند ولی وقتی حرف از هنری متعالی زده می شود، هنری که قرار است آدم تربیت کند، نگرانی ها و دلسوزی های آن نیز ناخواسته بیشتر می شود.

این بار گلایه و شکوه از بی مهری ها، ناملایمتی ها و نامردی ها از زبان خود بازیگران سینما و تلویزیون به گوش می رسد؛ گلایه و شکوه خودی ها؛ به قول مرجانه گلچین، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون « متاسفانه حرف زدن درباره بازیگری مثل تف سر بالا است، اما باور کنید سیستم سالمی در بازیگری نداریم، یعنی چه که یک بازیگر برای داشتن نقش صرفا باید به مهمانی شبانه برود، اگر آنجا بود نقش به وی می‌رسد و اگر نه باید سالها خانه نشین شود. »

در این سال های اخیر، متاسفانه بازیگرانی گاها صبرشان از این همه فساد اخلاقی در کارشان لبریز می شود و لب به گلایه باز کرده اند؛ صبا کمالی بازیگر روزهای نه چندان دور سینما و تلویزیون در این باره می گوید: « من یک مقدار گرفتار دشمنی‌های شخصی شدم، که به خاطر نه شنیدن از جانب من بوده است. هر «نه» ای که گفتم ۵ سال مرا به یک سمتی شوت کردند. مثلا چه بگویم… فلان تهیه کننده‌ای که خودش را منتسب به فلان وزارت خانه می‌کند، ساعت ۳ صبح به زور می خواهد وارد خانه من بشود و من با فحش ناموس بیرونش کردم. از این موارد هزاران مدل وجود دارد. آنقدر زیاد است که هفتادمن مثنوی می شودهنرپیشه‌های ما صرفا ملعبه هستند اصلا تصمیم گیرنده نیستندتصمیمات را آدم های فاسد دیگری می گیرند. ما فکر می کنیم هنرپیشه‌ها بد هستند . خانم‌ها بد هستند. خیر اینگونه نیست. کسانی را انتخاب می کنند به دردشان بخورد. اینکاره باشند. جسم و روحشان کشش این مسائل را داشته باشد و هرکسی نتواند.»

لیلا بوشهری، که زمانی جزء پرکارتربن بازیگران زن سینما نقش آفرینی می کرد در گفت و گویی با گلایه از وضعیت پیش آمده می گوید: « اصل موضوع را بارها بیان کردم که خانم‌هایی که ازدواج می‌کنند به خاطر محدودیتی که در زندگی شخصی خودشان دارند، قطعا نمی‌توانند روابط گسترده‌ای با خیلی افراد داشته باشند. این مسئله به معنای این است که نمی‌توانند با خیلی‌ها رابطه داشته باشند. من و خیلی از بازیگرانی که با آنها ارتباط دارم و همکاران من هستند، به هر دفتری که می‌رویم نخستین سئوالی که می‌پرسند این است که سرمایه‌گذار سراغ دارید؟ و اگر سرمایه گذار سراغ داشته باشید چه بازیگر باشید و چه بازیگر نباشید به شما نقش خواهند داد وکسی که نقش می‌گیرد باید آدمی را داشته باشد تا  او را ساپورت کند.

وقتی کسی سرمایه‌گذاری را می‌آورد قطعا با آن فرد باید روابطی داشته باشد، من این کار را نمی‌کنم. در واقع  با زنان در سینما به صورت کالا برخورد می‌شود. برخی دفاتر می‌گویند شما بیا پول بده و هر کسی را می‌خواهی بیاور به عنوان سرمایه‌گذار و این نقش برای تو. این کار با اصول هنر مغایرت دارد.»

بوشهری در ادامه اشاره می‌کند: «اگر قرار به افشاگری باشد باید اسامی خیلی‌های مطرح شود. این قضیه بیشتر شامل دستیاران کارگردان‌ها می‌شود، دستیارانی که عمدتا نوپا هستند و تازه شروع به کار کرده‌اند و فکر می‌کنند ازاین  طریق می‌توانند به فلان بازیگر خانم دست پیدا کنند. افشاگری اسامی فایده ندارد یک منبعی باید وجود داشته باشد که  فرد معترض به روابط پشت پرده سینما، پیش این فرد مشخص برود. کارکرد افشاگری در ایران جواب نخواهد داد. مدیران متولی از این قضایا چشم پوشی می‌کنند نسبت به خیلی از وظایفشان.»

مجید سعیدی نیز با وجود تمام سختی هایی که در راه بازیگری کشیده، در این باره می گوید: « من صحنه های زننده ای را در سینما دیده ام که از گفتنشان شرم می‌کنم. برخی انگار به هیچ وجه دغدغه سینما ندارند و تماماً به میهمانی‌های شبانه فکر می‌کنند. قدیم به ما می‌گفتند برای بازیگری باید تمام تمرکز خود را بگذارید اما امروز صرفاً اگر مهمانی ویلای لواسان جور شود نیاز به شخصیت پردازی و زحمت کشیدن نیست.

سعیدی با گلایه از نقش فروشی در سینما خاطرنشان کرد: نقش فروشی در سینمای ایران بیداد می کند. من به صورت علنی در دفاتر سینمایی دیده ام که به اندازه پولی که می دهید برای بازی به شما سکانس می دهند. شما وقتی برخی بازیگران مکمل را نگاه کنید به وضوح متوجه می شوید که با پول به سینما آمده اند و هیچ توانایی در بازیگری ندارند»

حق با شماست ولی ترجیح می دهم صحبت نکنم

با یکی از بازیگران چهره این روزهای سریال های تلویزیونی در این خصوص هم کلام شدیم و او داستان ورود بسیاری از چهره های جوان سینما و تلویزیون را از دریچه ای دیگر برای ما شرح داد؛ البته چون این اتفاقات برای خودش نیز تکرار شده بود و بنا به دلایلی خواست نامی از او در این گزارش برده نشود؛ چون طبیعی است که بعد از این، تهیه کنندگان و کارگردان های سینما و تلویزیون او را در لیست سیاه و بایکوت خود قرار خواهند داد. علاوه بر او سعی کردیم با بازیگران خانم و آقای چهره و فعال در سینما و تلویزیون تماس برقرار کنیم و درباره اوضاع نامناسب این روزهای سینما صحبت کنیم؛ درباره نقش فروشی ها، مهمانی های فلان کارگردان و تهیه کننده برای پیشنهاد های غیر اخلاقی آن ها در ازاء نقشی در فیلم و سریال جدید آن ها که همه آن ها با تایید این ادعاها ولی با بیان «ترجیح می دهم صحبت نکنم» داستان را برای ما شفاف تر نشان دادند.

عشاق سینمایی که همه کار می کنند

داستان معمولا از ورود عشاق سینما و تلویزیون به آموزشگاه های بازیگری چهره های معروف سینما شروع می شود. آن ها این راه میانبر را انتخاب می کنند تا سریعتر به خواسته خود یعنی ورود به دنیای بازیگری برسند؛ البته در بسیاری از موارد نیز این اتفاق می افتد و فلان بازیگر مطرح سینما که مدیر آموزشگاه هم هست، کارآموزهای جوان و با استعداد خود را به تهیه کنندگان سینما و تلویزیون که دنبال چهره ای جوان می گردند، معرفی می کند.

تا اینجای کار به نظر می رسد که همه چیز بر روی روال طبیعی خود جلو می رود. همان بازیگر چهره سریال های تلویزیونی که خواست نامش محفوظ بماند برایمان از خاطراتش می گوید: برای یکی از سریال های مناسبتی تلویزیون آقای فلانی که همه او را به خوبی می شناسند و یک یاز چهره های معروف سینما و تلویزیون است و من در کلاس های بازیگری ایشان شرکت می کردم، لطف کردند و مرا برای بازی در فلان سریال مناسبتی تلویزیون به آقای تهیه کننده که از دوستانشان بودند معرفی کردند.

پول بده، نقش بگیر

آن تهیه کننده خیلی راحت قواعد بازی را برای من توضیح داد و گفت که برای سپردن این نقش به شما فلان مبلغ را باید بیاوری که سهم بیشتری از آن برای آن تهیه کننده و سهمی برای مدیر آموزشگاه که تو را معرفی کرده کنار گذاشته می شود و من هم به ناچار و برای اینکه در آن سریال مناسبتی بازی کنم و دیده شوم، قبول کردم.

بعدها دیدم که بخش زیادی از سرمایه یک فیلم به همین شکل به دست می آید و گاها به جای مدیر آموزشگاه، فلان آقا یا خانم بازیگر معروف که نقش اول آن فیلم یا سریال را برعهده دارد، بازیگر جوان معرفی می کند و آن مبلغ گزاف از آن جوان تازه کار برای سپردن حتی نقشی کوتاه گرفته خواهد شد. حتی گاها مبلغی زیاد از همان تازه کار گرفته می شد، مقابل دوربین هم می رفت، چند پلان کوتاه بازی می کرد و به عشق اینکه در فلان فیلم سینمایی حضور دارد، بعد از دیدن فیلم شوکه می شد که چرا همان دو سه پلان هم حذف شده و به بهانه اینکه کارگردان صلاح دیده و در تدوین برش خورده، داستان را به گونه ای دیگر رقم می زنند.

این پیشنهاد ها معمولا برای تازه کارهاست

بازیگر خانم دیگری که با تایید موضوعات مطرح شده، او هم  ترجیح می داد در این باره خیلی صحبت نکند، با اصرار خبرنگار ما، توضیحات کوتاهی می دهد:« تا حالا به من هیچ گونه پیشنهاد غیر اخلاقی برای گرفتن نقشی خاص نشده ولی این اتفاق معمولا برای بازیگران جوان و تازه وارد ممکن است بیافتد. من شخصا تا حالا مهمانی کاری نرفته ام ولی خب شنیده ام که فلان کارگردان در خانه اش مهمانی ترتیب می دهد و خب در این میهمانی ها گاها پیشنهاداتی هم برای بعضی نقش ها به برخی ها داده می شود.»

به نظر می رسد یکی از راه های پیش رو برای جلوگیری از چنین پیشامدهایی در حوزه سینما و تلویزیون، اعتراض رسمی و دسته جمعی کسانی باشد که در این راه ضربه های مالی، روحی و اخلاقی دیده اند. که معمولا ترس از بیکار شدن، قدرت و زور عوامل تولید و تهیه کنندگانی که سالی چند سریال و فیلم سینمایی در دست ساخت دارند، مانع این کار می شود و افشاگری هایی از این دست یا نصیب بازیگرانی می شود که در شرف بازنشستگی هستند و یا قید حضور فعال در این حوزه را زده اند و به کار دیگری مشغول شده اند و یا در بهترین حالت اصرار بر پنهان ماندن نام و نشان خود دارند.

شاید با ورود جدی تر دستگاه های نظارتی به این موضوع و ترتیب اثر دادن برخی پرونده های فساد مالی در این بخش، امیدواری برای ورود کسانی که در این راه متضرر شده اند، فراهم شود و آنها با خیال راحت تر برای مبارزه با مافیای سینمایی ورود کنند.

تاریخ انتشار : ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۷
شناسه مطلب : 18397
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی