“میدل ایست آی” مدعی شده این سفر روزهای شنبه و یکشنبه این هفته انجام شده است و هدف آن کاستن از تنش در روابط امارات و ایران بوده است.

وب سایت “میدل ایست آی” به نقل از یک منبع اطلاعاتی دولت امارات متحده عربی از سفر محرمانه برادر کوچکتر ولیعهد ابوظبی به تهران خبر داده است.

به گزارش عصر ایران، “میدل ایست آی” در گزارشی مدعی شده:”  طحنون بن زاید” مشاور امنیت ملی و برادر کوچکتر ولیعهد ابوظبی( امارات) ، سفری محرمانه ۲ روزه (۴۸ ساعته) به ایران داشته است. این سفر به نوشته این پایگاه خبری روزهای شنبه و یکشنبه همین هفته انجام شده است.

بر اساس این گزارش: هدف این ماموریت مخفی ۴۸ ساعته، کاستن از فضای تنش موجود در منطقه بوده است. این وب سایت به جزییات بیشتری از اهداف این سفر و محتوای مذاکرات احتمالی این مقام اماراتی در تهران، اشاره‌ای نکرده است.

به نوشته این گزارش:

مأموریت مخفی “طحنون” در تهران، بالاترین سطح ملاقات بین مقامات  از زمان آغاز بحران در روابط بین دو طرف است.

این سفر در شرایطی انجام شده که طی ماه‌های گذشته به نظر می‌رسد دولت امارات متحده عربی در رویکرد خود نسبت به ایران تجدید نظر کرده و موضع خود را در قبال ایران نرم‌تر کرده است.

در ماجرای حمله به چهار نفتکش در بندر “الفجیره” امارات با وجودی که  دریاسالار” مایکل گیلدای” ، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، مدعی شد که این اقدام از سوی سپاه پاسداران ایران انجام شده اما امارات متحده عربی هیچ گاه ایران را بابت این حمله سرزنش نکرده و این حمله را به ایران نسبت نداد.

در عوض مقامات اماراتی پس از این حادثه، افسران ارشد نیروی دریایی خود را برای مذاکره به ایران فرستادند، سفری رسمی که اعلام شد؛ برخلاف سفر محرمانه اخیر برادر ولیعهد امارات که اعلام عمومی نشده است.

“انور قرقاش” وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی هم اخیرا از تلاش‌های سه کشور اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای جلوگیری از تنش نظامی در خلیج فارس استقبال کرده است. او در این باره گفته است:” ما به دنبال یک مسیر عملی و دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها (با ایران) و ایجاد زمینه‌ای برای گفتگوهای معنادار هستیم. ”

سفر مخفیانه برادر ولیعهد امارات به ایران در حالی صورت می‌گیرد که عربستان سعودی نیز از طریق واسطه‌ پیام‌هایی را به تهران منتقل کرده و خواستار میانجیگری نخست‌وزیران عراق و پاکستان برای کاهش تنش در روابط با ایران شده است.

شیخ ” طحنون بن زاید آل نهیان” مشاور و برادر کوچک ولیعهد امارات متحده عربی/عکس آرشیوی

 

امارات متحده عربی اخیرا بیش از یک نشانه از تغییر رویکرد خود در قبال ایران بروز داده است. امارات به تازگی اعلام کرد که نیروهای خود را از یمن بیرون می‌کشد و به طور علنی از جدایی‌طلبان در بندر جنوبی عدن یمن حمایت کرده است؛ اقدامی که عملا کشور یمن را به دو بخش تقسیم کرده است.

به تازگی شبه‌نظامیان جدایی طلبان جنوبی با حوثی‌های یمن (تحت حمایت ایران) اقدام به تبادل زندانی  کردند. اقدامی که شامل نیروهای طرفدار “عبد ربه منصورهادی” (دولت مخلوع یمن که تحت حمایت سعودی است) نشده است.

تاریخ انتشار : ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰
شناسه مطلب : 8829
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی